Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kara’dan Dünya Bankası Yorumu: Pozitif Gelişme

TCMB eski Başekonomisti Kara, Dünya Bankası ile yapılan ekonomik iş birliğini sosyal medya hesabından değerlendirdi. Detaylar haberde...
Kara’dan Dünya Bankası Yorumu: Pozitif Gelişme
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu hafta Dünya Bankası Grubu (WGB) ile yürütülen güçlü iş birliği kapsamında gelecek 5 yıllık döneme ilişkin mali iş birliği programı oluşturulduğunu duyurmuştu. Dünya Bankası söz konusu iş birliğinin detaylarını paylaşmıştı. Konuya yönelik Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Başekonomisti Hakan Kara sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu.

Hakan Kara, X hesabından “Dünya Bankası ile yapılan kredi anlaşması ekonominin gidişatını değiştirmese de birçok açıdan pozitif bir gelişmedir.” açıklamasında bulundu.

Kredi anlaşmasının uzun vadeli ve uygun koşullu bir finansman olduğunu bildirdi. Bunun bir süredir sırtını körfez ve doğu sermayesine dayamış ekonomi yönetiminin Batı’ya yönelme mesajını güçlendirmesi olduğunu söyledi.

Ayrıca Dünya Bankası’nın ülkenin potansiyeline olan güvenini gösterdiğini bildirdi.

Kara olumlu görmesinin bir diğer nedenini ise şu şekilde açıkladı:

GCM Yatırım Banner

“Deprem ve yeşil ekonomi gibi ciddi dış finansman ihtiyacı yaratan dönüşümlerin yükünü azaltması.”

Bunun yanında Kara “Batı’ya yönelme” kısmının yanlış yere çekmeye çalışanların olacağını söyledi.

Hakan Kara bunun “Bazı körfez ülkeleri yapılan kişisel ilişkilere dayalı anlaşmalardan ziyade şeffaf ve çerçevesi belli finansman kaynaklarına yönelmek.” anlamına geldiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.