Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’nın Türkiye Paketi Neleri Kapsıyor?

Dünya Bankası Grubu (WGB), Türkiye için hazırlanan 18 milyar dolarlık finansman kapsamında üretkenliğin, istihdamın ve kamu hizmetinin yükseltilmesine odaklanacak.
Dünya Bankası’nın Türkiye Paketi Neleri Kapsıyor?
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 10 Nisan’da yaptığı açıklamada Dünya bankası ile yürütülen iş birliği çerçevesinde 5 yıllık sürece ilişkin mali iş birliği programı oluşturulduğunu duyurmuştu. Dünya Bankası Grubu (WGB)ise 11 Nisan’da Türkiye’ye ilişkin “Ülke İş Birliği Çerçevesi”nin (CPF) detaylarını paylaştı.

Türkiye’nin yüksek gelir standardına geçiş sürecini desteklemeyi hedefleyen CPF, şirketlerin daha yüksek katma değerli ve yüksek teknolojili faaliyetlere geçme yeteneklerini desteklemek için özel sektörün geliştirilmesini amaçlıyor.

WGB, kuruluşun üçüncü en büyük ülke programı olan 17 milyar dolar tutarındaki mevcut ülke portföyüne ilave olarak çerçeve döneminde 18 milyar dolarlık kaynak sağlamayı hedefliyor.

İş Birliği Çerçevesi kapsamında, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde toparlanmanın desteklenmesine kadar çeşitli hedeflere ve üretkenliğe odaklanılacak. Bu süreçte istihdam ve doğal afetlere karşı dayanıklılığın güçlendirilmesine öncelik verilecek.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Türkiye’nin son 20 yıllık dönemde ciddi bir ilerleme kaydederek halkının yaşam standartlarını önemli ölçüde iyileştirdiğini, ekonomisini küresel ekonomiye ve küresel değer zincirine entegre ettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın