Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada’da Faiz Oranı 14 Yılın En Yüksek Seviyesinde

Kanada Merkez Bankası, politika faiz oranlarını artırarak 14 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Kısa vadeli enflasyon beklentileri devam ediyor. İşte detaylar,
Kanada’da Faiz Oranı 14 Yılın En Yüksek Seviyesinde
HABER GİRİŞ

Kanada Merkez Bankası, politika faizini 75 baz puan artırarak 14 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Yapılan açıklamaya göre Banka, parasal sıkılaştırma politikasına devam ediyor. Kovid-19 salgının etkileri, arzda yaşanan problemler ve Ukrayna’daki savaşın büyümeyi azalttığı ve fiyatları artırmaya devam ettiği bildirildi.

Paylaşılan metinde, gecelik faiz oranının 75 baz puan yükselişle yüzde 3,25’e ulaştığı aktarıldı. Bu değer, 2008’in Nisan ayından bu yana en yüksek faiz oranı olarak kaydedildi.

Dünyanın dört bir yanında merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırmaya devam ettiği aktarıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik aktivitelerinin ılımlı seyrettiği, Çin’in ise pandemi kapanmalarından kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Kanada’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklı olarak Temmuz ayında yüzde 8,1’den yüzde 7,6’ya geriledi. Enflasyonun artması ve hizmet fiyatlarındaki baskı da nedenlerin arasında gösterildi.

Yapılan anketlere göre kısa vadeli enflasyon beklentileri devam ediyor. Yönetim Konseyi’nin enflasyonu istenilen değerlere döndürmek için faiz oranlarının ne kadar yüksek olması gerektiğini değerlendirdiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Konseyin, fiyat istikrarına bağlılığının kararlılıkla devam edeceği ve yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için gerekenlerin yapılacağı duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.