Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada Merkez Bankası’nın Temmuz’da Faiz Artırması Bekleniyor

Reuters tarafından gerçekleştirilen anket, Kanada Merkez Bankası’nın gelecek ayki toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı yapacağına işaret ediyor.
Kanada Merkez Bankası’nın Temmuz’da Faiz Artırması Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Kanada Bankası yüksek enflasyonu dizginlemek amacıyla geçen hafta 25 baz puanlık sürpriz bir faiz artırım adımı atmıştı. Düzenlenen ankete göre ekonomistler Temmuz ayında 25 baz puanlık bir artırım ile faiz oranlarının yüzde 5,00’e yükseltileceğini tahmin ediyor.

BoC’nin 7 Haziran’daki şok hamlesine giden yolda, çoğu ekonomist bu yıl daha fazla zam yapılmayacağını söyleyerek, enflasyonun yeterince hızlı düşmediğine dair yaygın endişelerden kaynaklanan hissiyatta keskin bir dönüşün altını çizdi.

Geçen hafta gecelik faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,75’e yükselttikten sonra BoC, para politikasının yeterince kısıtlayıcı olmadığını kaydetti ve enflasyonun yüzde %2 hedefinin üzerinde somut bir şekilde takılıp kalabileceğinden endişe duyduğunu bildirdi.

Ülkede enflasyon Mayıs’ta beklenmedik bir şekilde yüzde 4,4’e yükseldi ve normalde faiz oranına duyarlı konut piyasasındaki aktivite toparlandı. Bu oranların hala yeterince yüksek olmadığını gösteriyor.

Ankete katılan 25 ekonomistin 20’sine göre BoC, gecelik faiz oranını 25 baz puan artırarak gelecek ayki toplantısında yüzde 5.00’e çıkaracak. Kalan beş kişi, bankanın oranları yüzde 4,75’te tutmasını beklediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Laurentian Bank’tan Sebastien Lavoie, geçen hafta bir artışı doğru tahmin eden az sayıdaki ekonomistten biri olarak, “Yürüyüşe devam ettiğinizde, 25 baz puanlık bir zam için devam etmiş olmazsınız. Aksi takdirde hiçbir şey yapmamak daha iyidir” açıklamasında bulundu.

Önümüzdeki iki toplantıda iki çeyrek puanlık hamle daha bekleyen tek ekonomist olan Lavoie, faiz artırımının geçen hafta yapılan hamle ile sınırlı kalması halinde, 2024’te enflasyonu yüzde 2’ye indirmeye yetmeyeceğini söyledi.

21 katılımcının tümü, nihai oran tahminlerine yönelik daha büyük riskin, şu anda beklediklerinden daha yüksek olması olduğunu söyledi.

BMO Capital Markets baş ekonomisti Porter Doug, temel görüşün, iş gücü piyasasının hala çok sıkı olduğu ve konut piyasasının bile iyileşmeye başladığı yönünde olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.