Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada Merkez Bankası Faiz Oranını 22 Yılın Zirvesine Taşıdı

Kanada Merkez Bankası tarafından alınan son karar ile enflasyonu baskılamak amacıyla faizler yeni bir zirveye taşındı. Ayrıntılar geliyor…
Kanada Merkez Bankası Faiz Oranını 22 Yılın Zirvesine Taşıdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kanada Merkez Bankası, enflasyonun yüzde 2 hedefine inebileceğine dair artan endişeler üzerine, kilit gecelik gösterge faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,75’e yükseltti. Hareketin ardından birkaç analist, Temmuz ayında yine bir oran artışı gördüklerini söyledi.

Merkez bankası, borçlanma maliyetlerini Mart 2022’den bu yana sekiz kez artırarak 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,50’ye yükseltti. Banka önceki artırımların etkisini değerlendirmek için Ocak ayından beri beklemedeydi. Bu merkez bankası tarihindeki en hızlı sıkılaştırma döngüsü olmakta.

Merkez bankasının yaptığı açıklamada, güçlü tüketici harcamaları, hizmet talebindeki toparlanma, konut faaliyetlerindeki toparlanma ve sıkı işgücü piyasasının ekonomideki aşırı talebin beklenenden daha kalıcı olduğu belirtildi.

Enflasyonist Endişeler Arttı

Kanada Merkez Bankası (BoC), Nisan ayında enflasyonda bir artışa ve üç aylık çekirdek enflasyon ölçümlerinin birkaç aydır yüzde 4’e kadar çıktığına dikkat çekerek, “Enflasyonunun önemli ölçüde yukarıda kalabileceğine dair endişeler arttı” açıklamasında bulundu.

Yönetim konseyi para politikasının arz ve talebi tekrar dengeye getirmek ve enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için yeterince kısıtlayıcı olmadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Kanada doları, duyurunun ardından yüzde 0,5 artışla ABD doları karşısında 1,335’e yükseldi. Para piyasaları, Temmuz ayında başka bir faiz artırımı için yüzde 60’a yakın bir şans görüyor ve Eylül’e kadar daha fazla sıkılaştırmayı fiyatlıyor.

Scotiabank sermaye piyasası ekonomisinden sorumlu başkan yardımcısı Derek Holt, “Temmuz ayında 25 baz puanın daha gelmesini bekliyoruz” diye konuştu. Oran en son Nisan 2001’de yüzde 4.75’e ulaşmıştı.

Para piyasaları ve analistler bir oran artışı şansı gördüler, ancak birçoğu Temmuz’daki bir sonraki toplantıda bunun daha olası olduğunu düşündü. Geçen hafta yapılan bir ankete katılan ekonomistlerin yaklaşık üçte ikisi, merkez bankasının faiz oranlarını 2023’ün sonuna kadar sabit tutmasını beklediğini belirtti.

Kanada’da Nisan ayında yıllık enflasyon 10 ay sonra ilk kez yüzde 4,4’e geriledi. Ekonomi ilk çeyrekte merkez bankasının yüzde 2,3’lük tahmini aştı ve yüzde 3,1 büyüdü. Nisan’da ise yüzde 0,2 oranında büyüme gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.