Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu İşçisinin Yüzü Güldü: Zam Açıklaması Geldi

Bakan Işıkhan, yaptığı paylaşımda Türk-İş Başkanı ve diğer yetkililerle bir araya geldiklerini ve Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşması Protokolü’nü imzaladıklarını duyurdu.
Kamu İşçisinin Yüzü Güldü: Zam Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda 700 bin işçiyi kapsayan ek zam protokolü için imzaların atıldığını belirtti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek ile bir araya geldiklerini bildirdi.

Işıkhan, kamu işçileri için eşitlik sağlamak adına; enflasyon ve ücret zammının toplamından oluşan oranın yüzde 32,57 olarak uygulanmasını içerek Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşması Protokolü’nü imzaladıklarını açıkladı. Böylece işçiler daha sonra gerçekleşecek zammı önceden almış olacak. Kamu işçilerinin maaş artışı toplu sözleşme gereği yüzde 32,57 oranında olacak. 

Böylelikle kamu işçilerine Ocak 2024’te yapılan artıştan, süreleri henüz gelmeyen kamu işçilerinin de toplu sözleşme süreleri içinde yararlanmalarını sağladıklarını kaydetti. Bir sonraki toplu sözleşme döneminde yürürlük tarihleri farklı olan toplu sözleşmelerin yürürlük tarihlerinin 01.01.2025’te başlatılmasına karar verildiğini duyurdu.

Işıkhan, konfederasyonlarla, sendikalarla istişare ve diyalog zemininde çalışmayı sürdüreceklerini, hiçbir vatandaşın enflasyona ezdirmeme kararlılığını devam ettireceklerini vurguladı.

“Hassasiyet Gösterdik”

Vedat Işıkhan, bugünkü ek protokol ile gereken tüm mali ve sosyal dengeleri korumaya azami hassasiyet gösterdiklerini paylaştı. Türkiye adına taş üstüne taş koyan, kalkınmada ve büyümede emekleri olan işçilerin refahını kendi meseleleri olarak gördüklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise kamuda çalışanlarının bir kısmının Türk-İş’e, bir kısmının Hak-İş’e üye olduğunu anımsattı ve bu durumun 230 bin çalışanı ilgilendiren bir mesele olduğunu dile getirdi.

Sözleşme başlangıcı Ocak ayı olanların yüzde 32,57 aldığını, Ocak ayından sonra sözleşme başlangıçları Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Ağustos’a kadar olanların 32,57 alma imkanlarının olmadığını belirtti. Bu kaybın büyük bölümünü bugün attıkları imza ile giderdiklerini paylaştı.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğine işaret ederek uzlaşma arayışı içinde olduklarını belirtti. Türk-İş ile koordineli bir şekilde çalıştıklarını ve uzlaşılan noktada yeni adımlar atıldığını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.