Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu İhalelerinden Yasaklanan Gübretaş’ta Hisseler Ekside Fiyatlanıyor

Gübretaş hisseleri güne yatay pozitif başladı. Ancak 6 aylığına kamu ihalelerine katılma yasağı haberinin değerlendirilmesiyle %0,14 düşüş gösterdi.
Kamu İhalelerinden Yasaklanan Gübretaş’ta Hisseler Ekside Fiyatlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gübre Fabrikaları A.Ş. hisseleri (GUBRF), haftanın dördüncü işlem gününe 72,9 liradan başladı. Son kapanışını 72,7 seviyesinden gerçekleştirdi. Yatırımcılar, dün akşam piyasalar kapandıktan sonra gelen açıklamaları değerlendiriyor.

Gübretaş hisseleri saat 10.55 itibarıyla %0,14 ekside 72,60 liradan işlem görüyor.
Gübretaş Hisseleri %0,14 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

Açılışın hemen ardından 71,55 liraya gerileyen hisseler, ardından sınırlı toparlanma gösterdi. Bu hafta yurt içi pay piyasalarında risk iştahı yüksekti. Alımların artması hisseleri rekor seviyelere taşıdı.

Gübretaş hisseleri son bir haftalık işlem döneminde %9,15, bir ayda %33,51 yükselirken, yatırımcısına bir yıldaki kazancı %91’e yaklaştı. Deniz Yatırım geçici süreliğine kamu ihalelerinden men edilme kararının hisseler üzerinde herhangi bir etki yaratmayacağını bildirdi.

Dün aksam saat 22.14’te gelen açıklamada, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından kimyevi gübre alımına ilişkin olarak 15.09.2021 tarihinde yapılan ihale sürecine dair bilgilendirme yapıldı.

İhale tarihi ile sözleşmeye davet tebligatının şirkete ulaştığı tarih arasında ulusal ve uluslararası piyasalarda meydana gelen olağanüstü fiyat yükselişleri ve yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihale koşullarını teklif şartları ile yerine getirmenin imkansız olduğu dile getirildi.

GCM Yatırım Banner

Bu durumun mücbir sebep olarak değerlendirilmesi ve ihalenin iptal edilmesi istendi. Ancak söz konusu başvurunun TİGEM tarafından kabul edilmediği ve 6 ay süreyle kamu ihalelerinden yasaklanmasına karar verildiği açıklandı.

Bir diğer gelişme ise Bilecik’teki altın madeni projesiyle alakalı. Söğüt Altın Madeni Projesi’nin gerçekleştirilebilmesi için 25.02.2021 tarihinde ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) başvurusunun yapıldığı, 17 Kasım 2021 tarihinde ise onay sürecinin tamamlandığı duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.