Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu Çalışanları: Enflasyonist Ortamda Refah Payı Zorunlu

Memur-Sen’in 50 bin kamu görevlisi ile gerçekleştirdiği anket çalışmasında refah payı talebinin zorunlu hale geldiği vurgulandı.
Kamu Çalışanları: Enflasyonist Ortamda Refah Payı Zorunlu
HABER GİRİŞ

Milyonlarca kamu çalışanının merakla izlediği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı görüşmelerde, hükümet 14 Ağustos’ta ilk teklifini açıkladı.

Hükümetin zam teklifi 2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9, 2025 ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 oldu. Memur-Sen’in teklifi kabul etmemesi nedeniyle hükümet 17 ve 22 Ağustos’ta yeni teklifler sunacak.

Bugün ise 50 bin kamu görevlisi ile gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçları açıklandı.

Refah Payı Talebine Destek Yüzde 89

15 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanan veriler, Memur-Sen’in 50 bin kamu görevlisi ile gerçekleştirdiği bilgileri sunuyor. Anket çalışmasında, enflasyonist ortamda zorunlu hale gelen refah payı talebi özellikle vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük kamu görevlisi maaşının 22 bin liraya yükselmesi vaadinin eksik kaldığı, seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine verilmemiş olması sebebiyle memnuniyetsizlik yaşandığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Yapılan araştırmada, Memur-Sen’in 7. Dönem Toplu Sözleşme’de bulunan refah payı talebine kamu çalışanlarının destek oranının yüzde 89 olduğu görüldü.

Kamu çalışanlarının yaklaşık yüzde 80’i, seyyanen zammın emeklilere verilmemesinin emekliliği gelmiş memurların kararlarını olumsuz yönde etkilediğini bildirdi.

Kamu çalışanlarının yüzde 40’ı eş yardımının, yüzde 24’ü doğum, evlenme ve ölüm yardımının, yüzde 16’sı ise kreş yardımının artırılmasını talep etti.

Hükümetin Eksik Yatırdığı Maaşın Ödenmesi İsteniyor

Hükümet seçimlerden önce en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını açıklamıştı. Ancak son yatırılan maaşların 1650 lira eksik ödendiği söylendi. Ankete katılan kamu çalışanlarının yüzde 88’i bu farkın kamu çalışanlarına ödenmesini istiyor.

Katılımcıların yüzde 82’si evlenmek ya da çocuk evlendirmek için maddi yardıma ihtiyaç duyacağını söylerken, sadece yüzde 4,49’u maddi yardımsız evlenebileceğini bildirdi.

Memur-Sen’in kamuda görevde yükselme sınavlarının en az üç yılda bir yapılması önerisine, kamu çalışanlarının desteği yüzde 65 oranında oldu. Çalışanların yüzde 55’i ise 4688 sayılı yasayı işverenle müzakere ve mücadele koşulları açısından yetersiz olduğunu düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın