Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu Bankaları Deprem Bölgesine 72 Milyar Lira Destekte Bulundu

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, sosyal medya hesaplarından deprem bölgesine yapılan bağışlara ilişkin açıklamada bulundu.
Kamu Bankaları Deprem Bölgesine 72 Milyar Lira Destekte Bulundu
YAYINLANMA ZAMANI

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlatılan yardım seferberliğine kamu bankaları da katılım sağladı. Yapılan son açıklamalara göre kamu bankalarının deprem bölgesine sağladıkları destek miktarı toplamda 72 milyar liraya ulaştı.

Yardımlar ile deprem bölgesindeki vatandaşların yaralarının hızlıca sarılması amaçlanıyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, sosyal medya hesaplarından deprem bölgesine yapılan yardımlara ilişkin açıklamalar yapıldı.

Ziraat Bankası’ndan 35 Milyar Liralık Destek

Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada, afetzedelere destek olmak için 21 milyar lirası AFAD’a nakdi bağış olmak üzere toplam 35 milyar liralık destek sağlandığı bildirildi.

Paylaşımda kredi geri ödemelerini faizsiz olarak ertelendiği ve depremde hayatını kaybeden vatandaşların borçlarının da silindiği aktarıldı.

Bankanın kredi destek paketleriyle bölgeye uygun koşullarda finansman olanağı sunduğu belirtilerek, “Depremde zarar görmüş bireysel müşterilerimize 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeye kadar, KOBİ müşterilerimize ve çiftçilerimize 1 yıl ödemesiz, 36 ay vadeye kadar kredi destek paketleri oluşturduk. Bu paketleri hızla devreye alıyoruz.” açıklaması yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Vakıfbank’tan Erteleme

Vakıfbank’tan yapılan açıklamada ise toplam destek tutarının 21 milyar TL’ye ulaştığı belirtilerek, acil ihtiyaçların karşılanmasına destek olmak için AFAD’a 12 milyar TL nakdi bağış yapma kararı alındığı ifade edildi.

Kredi geri ödemelerinin faizsiz olarak ertelendiği aktarılan açıklamada, depremden etkilenen illerde gerçek kişiler ile KOBİ sınırına kadar olan ticari işletmelere kullandırılan kredi borçları/taksitleri, tüm kredi kartı borçları ve gayri nakdi kredi komisyonlarının talebe bağlı olmaksızın 31 Ağustos’a kadar 6 ay süreyle faizsiz ertelendiği ifade edildi.

Deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşların borçlarının silindiği hatırlatılan açıklamada, “Depremden zarar görmüş bireysel müşterilerimize 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeye kadar; KOBİ müşterilerimize 1 yıl ödemesiz, 36 ay vadeye kadar kredi destek paketleri oluşturduk. Bu paketleri hızla devreye alıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Halkbank’ın Destekleri

Halkbank’tan yapılan paylaşımda, Halkbank Finans Grubu’nun, deprem bölgesine 7 milyar lirası nakdi olmak üzere toplam 16 milyar lira katkı sağladığı bildirildi. Afetzedelere destek olmak için AFAD’a 7 milyar lira nakdi yardım yapma kararı alındığı ve kredi geri ödemelerinin faizsiz olarak ertelendiği ifade edildi.

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye il ve ilçeleri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki gerçek kişiler ile KOBİ sınırına kadar olan ticari işletmelere, tüm kredi işlemlerinde 6 ay süreyle faizsiz erteleme imkanı tanındığı belirtildi.

Depremden zarar gören ve talepte bulunan afet bölgesindeki diğer 6 ildeki müşterilerin de bu imkandan yararlanacağı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.