Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kakhovka Barajı Felaketinin Ardından Japonya’dan Ukrayna’ya Destek

Zelenski ile Kishida'nın görüşmesinin ardından Japonya yönetiminin Ukrayna'ya insani yardım destek paketi hazırladığı duyuruldu. Detaylar haberde;
Kakhovka Barajı Felaketinin Ardından Japonya’dan Ukrayna’ya Destek
HABER GİRİŞ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile Japonya Başbakanı Fumio Kişida arasında gerçekleştirilen görüşmeden Ukrayna’ya yeni yardım paketi kararı çıktı. Kişida, geçmiş dönemdekilere benzer biçimde Ukrayna için yeni bir insani yardım paketi hazırlanacağını belirtti.

Ukrayna medya kuruluşlarının Cuma günü Cumhurbaşkanlığı ofisinin basın servisine dayandırdıkları habere göre Zelenski, Japonya Başbakanı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Basın servisinden yapılan açıklamada, “Zelenski, G7 liderler zirvesine katılmak üzere Hiroşima’ya yaptığı son ziyareti organize etmedeki desteği için Kişida’ya teşekkür etti” ifadesi kullanıldı.

Hidroelektrik Santrali Felaketi Sonrasında Yardım Kararı Alındı

Kişida’nın, Kakhovka Hidroelektrik Santrali’ndeki felaket ışığında, Ukrayna tarafının paylaştığı öncelikli ihtiyaçlar listesini dikkate alarak Ukrayna’ya bir insani yardım paketi hazırlandığını ilettiği belirtildi.

İkili görüşmede, tarafların, Ukrayna barış formülünün uygulanma yolları ve Küresel Barış Zirvesi hazırlıkları hakkında görüş alışverişinde bulunduğu vurgusu yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, liderlerin ayrıca ikili iş birliği ve Ukrayna’nın toparlanmasına da değindikleri kaydedildi.

Kişida’nın, Ukrayna’nın restorasyonu için gelecek yılın başında Japonya’da bir konferans düzenlemeye hazır olduğunu yinelediği ifade edildi.

Zelenski: Rusya’nın Başka Bir Savaş Suçu

Ukrayna Devlet Başkanı da bugün görüşmeye dair bir sosyal medya paylaşımı yaptı ve Japonya Başbakanı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @ZelenskyyUa

Rusya’nın Kakhovka HES’i havaya uçurmasının sonuçlarından bahsettiğini, bu gelişmenin özellikle Zaporizhzhia nükleer santralinin güvenliğini tehdit eden kasıtlı bir terör eylemi ve Rusya’nın başka bir savaş suçu olduğunu Kishida’ya ilettiğini ifade etti.

Ayrıca cephe hattındaki durumu ve Rusya’nın sivil altyapıya ve barışçıl şehirlere yönelik füze terörünü bir kez daha yoğunlaştırmasının yarattığı tehlikeye değindiğini söyledi.

Paylaşımının devamında, “Özellikle insani mayın temizleme alanında Japonya’nın güvenlik desteğinin daha fazla dahil edilmesini; Ukrayna Barış Formülünü uygulamaya ve Küresel Barış Zirvesi’ne hazırlanmaya yönelik adımları tartıştık” ifadelerini kullandı.

Zelenski, gelecek yılın başlarında Ukrayna’nın toparlanması konulu bir konferans düzenlemeye hazır oldukları için Japonya’ya minnettar olduklarını da iletti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.