Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kacır: Hedef Suudi Arabistan’la Yapay Zeka Alanında İş Birliği

Suudi Arabistan ile gerçekleştirilen iş birlikleri yapay zeka alanını da kapsayacak. Bakan Kacır, bugün konuya yönelik detayları anlattı.
Kacır: Hedef Suudi Arabistan’la Yapay Zeka Alanında İş Birliği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Körfez ülkeleri ile yapılan görüşmeler meyvesini veriyor. Yakın bir zamanda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Suudi Arabistan ile enerji alanında bir iş birliği gerçekleşeceğini açıklamıştı. Temaslar kurulmaya devam ederken bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Suudi Arabistan’la yapay zeka alanında iş birliği hedeflediklerini aktardı.

Bakan Kacır, Hindistan’ın Bangalor kentinde düzenlenen G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’na katıldı.

“Dijital Hizmetlerden İki Ülkenin Vatandaşı Yararlanabilecek”

Türkiye’nin Kamu-dijital altyapısı anlamında pek çok ülkeden çok daha ileri bir konumda olduğunu söyledi.

Bunun yanında toplantıda Suudi Arabistan’la özellikle yapay zeka alanında kapsamlı bir işbirliğine gitmeyi hedeflediklerini belirtti.

Suudi Arabistan’ın kamu-dijital altyapısıyla Türkiye’nin e-Devleti arasındaki entegrasyonu kuvvetlendireceklerini belirten Bakan Kacır, böylece iki ülkenin vatandaşlarının yararlanabileceği dijital hizmetler sunulacağın kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bakan dijital becerilerin önemine dikkat çekerek, “Türkiye çok büyük bir üretim ülkesi ve üretim bazını mutlaka dijital dönüşümle geliştirmeye devam etmeliyiz. Bizim yaptığımız çalışmalar ve Türkiye’deki diğer araştırmalar, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ülkemizde belki 10 milyona yakın istihdam alanının yerini 10 milyondan fazla dijital istihdam alanına bırakacağını gösteriyor.” dedi.

Hindistan, Birleşik Krallık ve Suudi Arabistan bakanlarıyla görüşmeler yaptıklarını dile getiren Kacır, Fransa’nın dijital elçisiyle de görüştüklerini söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.