Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Asgari Ücret için Ne Dedi? Önemli Açıklamalar Geldi

Erdoğan başkanlığında kritik konuların ele alındığı kabine toplantısı sona erdi. Vatandaşlar, Erdoğan’ın asgari ücret ve enflasyonla ilgili açıklama yapmasını bekliyordu. İşte detaylar;
Erdoğan Asgari Ücret için Ne Dedi? Önemli Açıklamalar Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de bir araya gelen kabinenin gündemin önemli maddelerini ele aldığı toplantı sona erdi. Toplantıda Filistin’deki insanlık dramının sona ermesi için atılabilecek adımlar ve diplomatik girişimler görüşüldü.

Milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alan asgari ücret konusunun da bugün kabinede görüşülmesi, yeni asgari ücret için 11 Aralık’ta yapılacak ilk toplantının öncesinde son durumun değerlendirilmesi bekleniyordu.

Erdoğan’dan Önemli Açıklamalar

Erdoğan, Türkiye’yi terör belasından kurtarmakta oldukça kararlı olduklarını vurguladı. Türkiye’nin çevre bölgelerinde terör örgütü yapılmasına izin vermeyeceklerini, kimin kiminle iş tuttuğunu çok iyi bildiklerini paylaştı. Erdoğan “Bir gece ansızın gelebiliriz” diyerek şehitlere rahmet diledi ve yaralılara acil şifalar diledi.

Yerel seçimlere yönelik konuşan Cumhurbaşkanı, yaklaşık 5 yıldır bir fetret devri yaşayan muhalefetin yönetimindeki belediyeleri gerçek belediyecilikle buluşturacaklarını ifade etti.

İklim değişikli konusunda Türkiye’nin elini taşın altına koyduğunu vurgulayan Erdoğan, insanlığın ortak geleceğine katkı sağlamak amacıyla çok önemli adımlar attıklarını paylaştı. Bu çerçevede net sıfır emisyon hedefine 2053 yılında ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon ve Asgari Ücret

Enflasyonu yavaş yavaş kontrol aldıklarını, üretim, istihdam ve büyüme tarafındaki olumlu tablonun yeni rekorlarla sürdüğünü vurguladı. Hiçbir geçici sıkıntı hiçbir karanlık oyunun kendilerine engel olamayacağını, günlük hayattaki sıkıntıları aşarak karamsarlıkları darmadağın ettiklerini belirtti.

Ekonomik, mantıki ve ahlaki temeli olmayan fiyatlandırma davranışlarının yerini rasyonel fiyatlamalara bırakmaya başladığını kaydetti ve 2023’ün ilk 9 aylık döneminde yüzde 4,6’lık büyüme gerçekleştiğini bildirdi. Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 5,9’luk büyüme oranıyla Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında en iyi performansı gösteren ülke olduğunun altını çizdi.

Asgari ücret için konuşan Cumhurbaşkanı, yılbaşında hem genel ekonomik dengeleri sarsmayacak hem de çalışanların kayıplarını giderecek bir rakam belirleneceğini aktardı. İşverenleri yormayacak ve istihdama zarar vermeyecek bir asgari ücretin netleşeceğini ifade etti. Komisyonda en güzel sonucun alınacağından şüphesinin olmadığını dile getirdi.

Çalışan emeklilerde serzenişlere sebep olan sıkıntıyı giderdiklerini, 4 milyon 689 bin emeklinin hesabına bir defaya mahsus 5’er bin lirayı süratle yatıracaklarını duyurdu.

Doğalgaz tüketim desteğini sosyal yardım programına dahil ettiklerini, toplam 8 aylık ödeme miktarını 1500 ila 3500 liraya yükselttiklerini duyurdu.

İsrail ve Gazze

Erdoğan, “Bizim safımız yalnızca bükülmez kolu ile hakkın yanı olabilir.” dedi. Gazze’de öldürülen binlerce masumun yanında olmak için derin felsefi gerekçeleri aramaya gerek olmadığını söyledi.

İsrail’in hesap vereceğini, yöneticilerin er ya da geç insanlık mahkemesinde yargılanacağını vurguladı. Bundan kaçış olmadığını, İsrail Başbakanı Netanyahu için “Nereye kadar kaçar bilemiyorum.” dedi.

Kentsel Dönüşüm

2012 yılında çıkarılan Kentsel Dönüşüm yasası ile 480 milyar liralık yatırımla 2 milyon 200 bin bağımsız bölümün dönüşüm sürecini tamamladıklarını belirtti. Bu konunun Türkiye için beka meselesi olduğunu aktardı ve TOKİ’nin bu sürecin öncüsü olarak kritik bir rol üstlendiğini ifade etti.

TOKİ’nin şimdiye kadar 1,3 milyonu konutu tamamladığını, hak sahiplerine teslim ettiklerini dile getirdi.

6 Şubat depreminde 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini, bu konuda tek çözüm yolunun depreme dayanıklı binalar yapmak olduğunu kaydetti. Güvenli şehirler için tek çarenin kentsel dönüşüm olduğunu, bunu siyasi çıkarlar için istismarına yönelmenin Türkiye’ye ihanet olduğunu vurguladı.

Vatandaşların canları ve mallarıyla bir daha böyle bedeller ödememesi için kentsel dönüşüm çalışmalarını bir üst seviyeye çıkardıklarını, yeni bir kentsel dönüşüm yasası çıkardıklarını anımsattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.