Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan İstihdam ve Yüksek Fiyat Açıklaması: Balon Sönecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
Erdoğan’dan İstihdam ve Yüksek Fiyat Açıklaması: Balon Sönecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunun merakla beklediği Kabine Toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. 1 saat 40 dakika süren toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine başlarken dünya genelinde tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılardan bahsetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan salgın döneminde bozulan üretim ve tedarik sisteminin hala düzeltilmediğini belirterek, Karadeniz’deki savaşla birlikte yeni tehditlerin ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye’nin bu zorlu dönemi aşarak bir an önce hedeflerine ulaşması için ülkenin tüm imkanlarını harekete geçireceklerini söyleyen Erdoğan, küresel krizi fırsata dönüştürecek adımları attıklarını ve Türkiye’nin savaşın taraflarını bir araya getiren yegane ülke olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu
Kaynak: Twitter

Siyasi ve diplomatik kazanımları, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, küresel düzeyde yaşanan sorunların yansımasına dikkat çekti.

‘Fiyatlardaki Balon Sönecek’

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, son günlerde yüksek ürün ve hizmet fiyatlarına değindi. Fiyatlardaki balonun söneceğini vurgulayan Erdoğan, “Düzelene kadar vatandaşlarımıza desteği sürdüreceğiz. Gereksiz paniklerin önüne geçecek düzenlemelere hız vereceğiz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

ABD’de açıklanan son enflasyon rakamlarının 40 yılın en yükseği olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelinen durumun sınır tanımaz boyuta ulaştığını söyledi.

İlave İstihdam için Sosyal Destek Sağlanacak

İstihdamla ilgili yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Erdoğan, işbaşı eğitim programı kapsamında ilave istihdam taahhüt eden firmaların 3 veya 6 boyunca sosyal destek primlerinin Çalışma Bakanlığı tarafından karşılanacağını kaydetti.

İşe giren her bireye 1 veya 2 yıl istihdam garantisi oluşturacaklarını kaydeden Erdoğan, İşverenleri yeni programdan istifade etmeye davet etti. Erdoğan, 2020 başından itibaren 3 yıl süreyle hazine taşınmazını kullanan çiftçilere de başka şart aramadan bu araziyi kiralama imkanı getirdiklerini kaydetti.

Şubat ayında ıllık sanayi üretim endeksinin yüzde 13,3 oranında arttığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üretim temelli büyümenin sürdüğünü belirtti. Bu verinin işgücü istatistiklerinde işsizliğin azalmaya devam ettiğini gösteren Erdoğan, “İstihdamı arttırmanın kıymetini de yıllardır iş bulamadığı için boynu bükük kalanlar bilir.” diye konuştu.

Karadeniz Doğal Gazı Gelecek Yıl Kullanılacak

Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın önümüzdeki yıl kullanıma sunulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta Yavuz sondaj gemisini Türkali 2 kuyusuna gönderdiklerini söyledi. Erdoğan ayrıca yeni alınan sondaj gemisinin de filoya katılacağını ve çalışmaların daha da hızlanacağını ifade etti.

Enerjiden, gıdaya her alanda geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak projeler için gece gündüz çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, “Bugüne kadar ülkemizin her meselesini nasıl hal yoluna koyduksak, bugünkü sıkıntıları da yine biz çözeceğiz. Terör örgütlerinin başını nasıl ezdiysek, fiyatlardaki yükselişin belini aynı şekilde biz kıracağız. Kuru nasıl kontrol altına aldıysak, enflasyonun üstesinden de biz geleceğiz.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.