Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kabine Bugün Toplanıyor, Gündemde Hangi Konular Var?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, iki haftalık aranın ardından bugün yeniden toplanıyor. Milyonlarca memur ve emekli Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağzından çıkacak sözleri bekliyor.
Kabine Bugün Toplanıyor, Gündemde Hangi Konular Var?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bir araya gelecek olan Kabine toplantısında, oldukça kritik meselelerin ele alınması bekleniyor. Toplantı bitiminde Erdoğan, her zaman olduğu gibi millete sesleniş konuşması yaparak alınan kararları duyuracak.

24 Ekim toplantısı saat 15.30’da başlamıştı. 7 Kasım toplantısının da benzer bir saatte yapılması öngörülüyor.

Açıklama yapılması beklenen konular arasında enflasyon, başörtü meselesi, TOKİ’de son durum, terörle mücadele, dış politika ve EYT (emeklilikte yaşa takılanlar) gibi başlıklar yer alıyor.

Ekonomi Gündeminin Odağında Enflasyonla Mücadele Var

Ekonomiye dair gelişmelerin Kabine gündeminin üst sıralarında olması beklenirken, bunun içinde de en büyük başlığı enflasyon alacak.

Türkiye’nin enflasyonu geçen hafta açıklanan verilere göre yıllık bazda yüzde 85,51’e yükseldi. Toplantıda enflasyonla mücadele için alınacak yeni tedbirler açıklanacak.

GCM Yatırım Banner

EYT ve Sözleşmeli Kadro Meselesi

Milyonlarca memur ve işçinin maaşlarına yapılacak zamlara ilaveten yapılması planlanan refah payının da bugünkü toplantıda ele alınması bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre yıl başında emekli ve memurların maaşlarına yüzde 5-10 arasında refah payı eklenmesi gündemde yer alıyor.

Bunun yanında EYT ve kadro çalışmalarının da değerlendirilmesi öngörülüyor.

Başörtü Düzenlenmesi Gündemden Düşmüyor

Muhalefet kanadından gelen kanun teklifiyle bir süredir en çok konuşulan konular arasında yer alan başörtü meselesi de bugünkü Kabine’de önemli bir yer tutacak.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın muhalefet partileri ile yaptığı görüşmelere ilişkin bir sunum yapması bekleniyor. Bozdağ, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada da konuya dair son durumun Pazartesi günü netleşeceğini söylemişti.

7 Kasım Kabine toplantısında bu meselelerin yanında terörle mücadele, doğal gaz için verilecek destekler, dış politika gibi kritik konuların da masaya yatırılacağı konuşuluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.