Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan’dan TL Açıklaması: Adil Değerinden Ucuz

JPMorgan analistleri tarafından kaleme alınan bir rapor, Türk lirasının adil değerinden düşük seviyede olduğunu ve değer kaybına gerek olmadığını belirtiyor.
JPMorgan’dan TL Açıklaması: Adil Değerinden Ucuz
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan Türk lirasının son durumuna ilişkin değerlendirmesini paylaştı. Banka raporunda, Türk lirasının (TL) adil değerinden ucuz olduğunu belirterek, bundan sonra değer kaybına gerek olmadığını kaydetti.

“Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, Gelişmekte Olan Piyasalar Yerel Piyasalar Pusulası” başlıklı raporda, makroekonomik politikaların doğru yönde ilerlediği belirtildi.

Raporda, “TL, temel açıdan çok ucuzladığı için yüksek enflasyonun rekabetçiliği azaltması artık daha az endişe verici bir durum. Rezerv büyümesinden ödün vermeden TL’yi büyük ölçüde istikrarlı tutabiliyorlar.” ifadeleri yer aldı.

TL’nin uzun dönemli reel efektif kur ortalamasından sapmaya göre gelişen piyasalardaki en ucuz para birimi olduğuna yer verilen raporda, euro/TL paritesindeki istikrara dikkat çekildi.

Euro kurundaki istikrarın, genel risk iştahını ve TL’nin davranışında küresel dolar trendlerini yansıtma isteğine işaret ediyor olabileceğine yer verilen açıklamada, dolar/TL’nin EUR/USD paritesindeki düşüşü yansıttığı ifadeleri kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Raporda, TL’deki bu gelişmeye işaret ederek, “Model portföyümüze bunu yansıtarak Çek korunasında ağırlık azaltırken, TL’de ağırlık artırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Yatırım bankası Eylül başındaki ayrı bir raporunda, “TL’de ağırlık artır” tavsiyesi verdiğini, Temmuz başında opsiyonlarda TL uzun pozisyonu aldığını hatırlattı. Açıklamada risk/ödül dengesinin doğrudan TL alımdan yana olduğu yorumu yer almıştı.

8 Eylül’de ise yine TL tavsiyesi verilmiş ve döviz rezervlerine vurgu yapılmıştı. Banka raporunda, döviz rezervlerinin ılımlı bir şekilde artmasının olası olduğunu bildirmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.