Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan’dan Tether İddiası: ABD Kontrol Uygulayabilir

JPMorgan tarafından paylaşılan araştırma raporunda, ABD’li düzenleyicilerin Tether üzerinde bir miktar kontrol uygulayabileceğine dikkat çekildi.
JPMorgan’dan Tether İddiası: ABD Kontrol Uygulayabilir
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasında market değeri olarak en büyük stablecoin konumunda olan Tether için yeni bir araştırma raporu paylaşıldı. ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, ülkedeki düzenleyicilerin Tether üzerinde kısmi kontrol sağlayabileceğine dair değerlendirmede buundu

Araştırma raporunda, Tether’in (USDT) en büyük stablecoin olarak hakim konumunun, Amerikan pazarına bağımlılığı ve bekleyen düzenlemeler nedeniyle savunmasız olduğuna yer verildi.

Raporda, Tether’in ABD merkezli olmamasına rağmen düzenleyicilerin, stablecoin ihraççısının offshore kullanımı üzerinde Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) aracılığıyla bir miktar kontrol uygulayabildiği belirtildi.

JPMorgan, Tether’in Tornado Cash ile olan ilişkisinin buna bir örnek olduğunu belirterek, OFAC’ın Ağustos 2022’de Ethereum ağında çalışan kripto karıştırıcıyı kara para aklamayı kolaylaştırmakla suçlayarak kara listeye aldığını belirtti.

Analistler, offshore kuruluşlara ve merkezi olmayan firmalara karşı doğrudan yasal işlemler karmaşık olsa da, dolaylı önlemler ve uluslararası iş birliğinin potansiyel olarak Tether kullanımını engelleyebileceği uyarısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

İlerleyen dönemde yapılması muhtemel stablecoin düzenlemesinin Tether üzerinde dolaylı bir baskı oluşturabileceği belirtildi.

Düzenlemenin G20 genelinde Finansal İstikrar Kurulu (FSB) aracılığıyla küresel olarak koordine edileceğine yer verilen raporda, Tether gibi regüle edilmemiş stablecoin’lerin kullanımının kısıtlanacağı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.