Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan’dan Petrol Tahmini: 2024’te Fiyat Ne Olacak?

Yatırım bankası JPMorgan analistleri, petrolün varil fiyatı için 2024 ve 2025 yılı tahminlerini paylaştı. Rapora dair detaylar haberde...
JPMorgan’dan Petrol Tahmini: 2024’te Fiyat Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

ABD’nin önde gelen yatırım bankası JPMorgan, petrol piyasasına ilişkin son tahminlerini paylaştı. Analistlere göre ekonomik olumsuzluklara rağmen brent petrol fiyatlarının 2024’te varil başına ortalama 83 dolar seviyesinde istikrar bulması bekleniyor.

Bu tahmin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dirençli tüketimi, gelişmekte olan piyasalardan (EM) gelen güçlü talebi ve istikrarlı Avrupa pazarlarını açıklamaktadır. Bankanın analistleri 2025’te fiyatların varil başına 60 kadar dolara düşmesini bekliyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri (OPEC+), üretim politikaları yoluyla petrol fiyatlarının etkilenmesinde önemli bir rol oynadı. Bu yılın başlarında, Nisan ve Haziran ayları arasında OPEC+ kayda değer üretim kesintileri yaparken, Suudi Arabistan da tek taraflı kesintiler uyguladı. Bu eylemler fiyatları varil başına 100 dolar civarına taşıdı.

Brent petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Petrolde İsrail-Hamas çatışması da dahil olmak üzere jeopolitik gerilimler nedeniyle son dört haftadır düşüş görüldü. Brent petrol varil fiyatı yazım itibarıyla 82 dolar seviyesinden işlem görüyor.

JPMorgan gelecek yıl petrol talebinin günde 1,6 milyon varil artmasını bekliyor. Analistler hazırladıkları raporda, “Sürekli ekonomik olumsuzluklara rağmen talebin güçlü gelişmekte olan ülkeler, dayanıklı ABD ve zayıf ama istikrarlı Avrupa tarafından desteklendiğini görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Banka, OPEC+’in mevcut üretim kesintilerine ve en büyük üreticisi Suudi Arabistan’ın tek taraflı kesintilerine atıfta bulunarak, “Petrol piyasasını dengede tutmak için ittifakın üretimi kısıtlamaya devam etmesi gerekecek” açıklamasını yaptı.

Nisan ayında OPEC+, üretimini günde 1 milyon varilden fazla azaltacağını ve bu azalmanın yarısının Suudi Arabistan’dan geleceğini açıklayarak piyasaları şaşırttı. Bir diğer petrol üreticisi Rusya ise günlük 500.000 varil kesinti yapacağını duyurmuştu.

Banka fiyat hareketinin büyük oranda Suudi Arabistan ve Rusya’nın 2024 ve 2025’te gönüllü olarak üretimlerini sınırlamaya devam edip etmemelerine bağlı olduğunu düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın