Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan, Hindistan için 2024 Büyüme Beklentisini Yükseltti

JPMorgan, Hindistan’ın ekonomik görünümünü yükseltirken, küresel piyasalardaki olumsuzluklara karşı temkinli olma uyarısında bulundu.
JPMorgan, Hindistan için 2024 Büyüme Beklentisini Yükseltti
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, Hindistan için 2024 ekonomik tahminini yükseltti. Yatırım bankası, 2024 büyüme tahminini yüzde 5′ten yüzde 5,5′e yükseltirken, revizyon, Hindistan ekonomisinin Ocak-Mart çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,1 hızlandığını gösteren bu haftaki en son gayri safi yurtiçi hasıla verilerine atıfta bulundu.

DBS Bank kıdemli ekonomisti Radhika Rao, büyümenin piyasa konsensüsünden çok daha hızlı veya yüksek olduğu için ekonominin yıla çok güçlü bir notla başladığını belirtti. Güney Asya ülkesinin güçlü büyümesi, güçlü ihracatın yanı sıra mal ve hizmetlere yönelik iç talepteki canlanmadan kaynaklandı.

JPMorgan raporunda, “Hindistan’ın hizmet ihracatının devam eden gücünü ve mal ihracatının da döngüsel olarak nasıl beklenenden daha iyi performans gösterdiğini işaret ediyoruz” açıklamasında bulundu.

DBS Bank ekonomisti Rao, ticarete büyük ölçüde bağımlı olan ekonomilerin ivme kaybettiğini, ancak büyümenin itici güçlerine odaklanan Hindistan gibi ekonomilerin daha iyi durumda olduğunu söyledi.

JPMorgan ise ülkenin gelecek yılki büyüme beklentileri konusunda hâlâ ihtiyatlı olmaya devam ediyor. Bankaya göre hükümet yatırım harcamalarında bir artış açıklasa da, bunun daha geniş bir özel yatırım döngüsüne dönüşmesi zaman alacak.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan’da gelişmekte olan piyasa ekonomisi şefi Jahangir Aziz, Hindistan’dan gelen yatırımların son birkaç yılda fazla artmadığını belirtti. Aziz, son altı ayda dünya genelinde doğrudan yabancı yatırımlarda gözle görülür bir düşüş gördüklerine dikkat çekti.

Hindistan’daki özel yatırımlar temelde sabit kaldığını ve hükümetin yatırımlardan elde edilen kamu harcamalarının son 10 yılda yüzde 7 oranında sabit kaldığını yazdı. Yatırım bankası, daha gelişmiş ekonomilerin resesyona doğru gitmesiyle birlikte küresel büyümenin yavaşlaması nedeniyle Hindistan’dan yapılan ihracatın düşmesini bekliyor.

Banka araştırma notunda, “Küresel büyüme ivmesinin önümüzdeki çeyreklerde hala yavaşlaması bekleniyor. Hindistan’da para politikası normalleşmesinin etkisi gecikmeli olarak hissedilecek” ifadelerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın