Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bürokrasi 3,5 Trilyon Doları Aşan Hindistan Ekonomisi için Risk

Hindistan ekonomisi, önümüzdeki birkaç yıl içinde en hızlı büyüyen G20 ekonomisi olarak kalacak. Ancak bürokrasi, büyük bir engel…
Bürokrasi 3,5 Trilyon Doları Aşan Hindistan Ekonomisi için Risk
HABER GİRİŞ

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s, Hindistan ekonomisi için dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Bugünkü raporunda Moody’s, Hindistan gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) 2022’de 3,5 trilyon ABD dolarını aştığını belirterek önümüzdeki birkaç yıl içinde en hızlı büyüyen G20 ekonomisi olmaya devam edeceğini belirtti.

Ancak reform ve politika engellerinin yatırımı aksatabileceğini söyledi. ABD merkezli derecelendirme kuruluşu, bürokrasinin lisans alma ve iş kurma konusundaki onay süreçlerini yavaşlatarak proje gelişimini uzatabileceğine dikkat çekti.

Moody’s konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Hindistan’ın karar vermedeki yüksek bürokrasisi, özellikle Endonezya ve Vietnam gibi bölgedeki diğer gelişmekte olan ekonomilerle rekabet ederken, doğrudan yabancı yatırım için bir hedef olarak ülkenin çekiciliğini azaltacaktır.”

Öte yandan büyük bir genç ve eğitimli işgücünün, artan çekirdek ailelerle kentleşmenin konut, çimento ve yeni araba talebini artıracağını ekledi. Kuruluşa göre hükümet altyapı harcamaları çelik ve çimentoyu destekleyecekken, Hindistan’ın net sıfır taahhüdü de yenilenebilir enerjiye yatırımı artıracak.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte, “İmalat ve altyapı sektörlerindeki talep, on yılın geri kalanında yılda yüzde 3-12 büyüyecek olsa da Hindistan’ın kapasitesi 2030’a kadar Çin’in oldukça gerisinde kalacak” dedi.

Ekonominin güçlü potansiyeline rağmen sınırlı ekonomik serbestleşme veya daha yavaş politika uygulaması nedeniyle Hindistan’ın imalat ve altyapı sektörlerindeki yatırım hızının yavaşlama riski var.

Hindistan hükümetinin yolsuzluğu azaltmak, ekonomik faaliyeti resmileştirmek ve vergi uygulamalarını desteklemek için devam eden çabaları cesaret verici olsa da bu çabaların etkinliğine yönelik artan risklerin olduğu eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.