Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan, Ethereum’un Şanghay Yükseltmesini Yetersiz Buldu

JPMorgan tarafından kaleme alınan raporda, Ethereum’un Şanghay yükseltmesinin ağ etkinliğini artırmada başarısız olduğuna yer verildi.
JPMorgan, Ethereum’un Şanghay Yükseltmesini Yetersiz Buldu
HABER GİRİŞ

JPMorgan, Ethereum’un Nisan ayında uygulamaya konulan Şanghay yükseltmesinin, dünyanın en büyük akıllı sözleşme blok zincirinde pek çok kişinin umduğu gibi aktivite artışı sağlamadığını söyledi.

Geçen yılın Eylül ayında yapılan Merge yükseltmesinden kaynaklanan iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçiş, Ethereum ağının enerji tüketiminin yüzde 99’dan fazla çöktüğü anlamına gelirken, arzı daralıyor ve staking oranlarını keskin bir şekilde artırıyor.

Analistler buna karşın ağ faaliyetlerindeki artışın hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Banka, Ethereum’un günlük işlem sayısının Şangay yükseltmesinden bu yana yüzde 12 düştüğünü, günlük aktif adreslerin yaklaşık yüzde 20 azaldığını ve blockchain üzerindeki merkezi olmayan finansta (DeFi) kilitlenen toplam değerin (TVL) neredeyse yüzde 8 düştüğünü bildirdi.

Banka ağ faaliyetlerindeki düşüşe nedenler olarak, Terra ve FTX’in çöküşü, ABD’deki düzenleyici baskılar ve daralan stablecoin ekosisteminin dahil olduğu geçen yılki düşüş yönlü etkileri gösterdi. Bu etkilerin Şanghay yükseltmesinin olumlu etkisini baskıladığı kaydedildi.

JPMorgan ağ güvenliğinin iyileştirilmesine yardımcı olan Şanghay yükseltmesinden bu yana stake etme oranının yüzde 50 artmasına rağmen, merkezileştirmeyle ilgil sorunların arttığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Raporda, yaklaşmakta olan EIP-4844 yükseltmesi veya Protodanksharding ile Ethereum ağ aktivitesinde maddi bir artış olacağına dair daha fazla umut olduğu ifade edildi. Buna rağmen Ethereum fiyatında aşağı yönlü baskı devam ediyor.

Kripto para birimi Bitcoin karşısında 14 ayın en düşük seviyelerinde dolaşıyor. ETH yazım itibarıyla 192 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 1.600 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın