Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum’da Merge Yükseltmesinin Yıl Dönümü: Arz Ne Kadar Düştü?

Ethereum ağında Merge yükseltmesinin gerçekleşmesinin ardından tam bir yıl geçti. Bu sürede ETH arzı azaldı. Ayrıntılar haberde…
Ethereum’da Merge Yükseltmesinin Yıl Dönümü: Arz Ne Kadar Düştü?
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz yıl 15 Eylül’de Ethereum, en büyük akıllı sözleşme blok zincirini iş kanıtı (PoW) ayarından hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçiren Merge adlı yükseltmeyi hayata geçirdi. Bu yükseltme ile ETH arzının azaltılması ve deflasyonist yapının oluşturulması amaçlanıyordu.

Ethereum analitiği kontrol paneli ultrason.money’e göre, o zamandan bu yana Ethereum ağında 680.455,31 ETH basıldı ve 980.377,87 ETH yakımı gerçekleşti. Böylece net arz 299.922,50 ETH azaldı.

Yıllıklandırılmış yüzde cinsinden arz yüzde 0,249 düştü. Ethereum iş kanıtı blok zinciri olarak çalışsaydı net arz 3,8 milyondan fazla ETH veya yüzde 3 oranında artacaktı.

ETH yıllık bazda arzı
Kaynak: ultrasound.money

PoS mekanizması, piyasa katılımcılarının, ödül karşılığında işlemleri doğrulamak için minimum sayıda ETH tutmasını gerektirir. Önceki PoW kurulumunda madencilerin, ödül karşılığında işlemleri kaydetmek için hesaplama problemlerini çözmesi gerekiyordu.

Merge yükseltmesi, piyasadan önemli miktarda madenci arzını ortadan kaldırdı. Daha da önemlisi, PoS mekanizması kullanıcılar tarafından ödenen işlem ücretlerinin bir kısmını yakıyor. Yükseltme, Ethereum’u beklendiği gibi daha çevre dostu hale getirirken, deflasyonist bir yapı oluşturdu.

GCM Yatırım Banner

Buna rağmen kripto para birimi 1.600 dolar seviyelerinden işlem görüyor ve fiyat bakımından fazla bir değişiklik olmadı. Bu Merge yükseltmesinin, ETH’nin piyasa değerini artırmada yeterince başarılı olmadığını gösteriyor. Bitcoin son 12 ayda yüzde 30’a yakın değer kazandı ve an itibarıyla 26.400 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Ethereum ağındaki bir sonraki büyük yükseltmenin, Danksharding adıyla bu yılın sonu itibarıyla uygulanması planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın