Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan: Ethereum’un Merge Yükseltmesi Ağa Özgü Riskler Taşıyor

JPMorgan tarafından hazırlanan bir araştırma raporu, Ethereum’daki Merge yükseltmesi sonrasındaki risklere atıfta bulundu.
JPMorgan: Ethereum’un Merge Yükseltmesi Ağa Özgü Riskler Taşıyor
Yorum

Kripto para piyasası geçtiğimiz haftalarda önemli bir yükseltmeye tanık oldu. Piyasadaki en değerli altcoin olarak bilinen Ethereum üzerinde, uzun zamandır beklenen Merge yükseltmesi gerçekleştirildi.

Bu yükseltme ETH ağını iş kanıtından çalışma kanıtı sistemine geçiriyor. ABD’li yatırım bankası ise yükseltmenin ardından, Ethereum ağına özgü bazı risklere dikkat çekti.

Banka bazı borsalar ve platformların, hala iş kanıtı (PoW) doğrulaması kullanan çatallı sürüm için destek gösterdiği ve üzerinde en az 19 eski ETH madencilik havuzunun aktif olduğunu belirtti. Açıklamada çatallı zincirin Ethereum topluluğunu bölme olasılığına dikkat çekildi.

JPMorgan güncelleme sonrasında Etereum fiyatındaki kesin düşüşe de dikkat çekti. Raporda bu düşüşün muhtemelen, daha şahin merkez bankalarının bir sonucu olarak risk varlıklarındaki yaygın zayıflıkla birlikte ‘söylentiyi satın al haberi sat’ prensibine dayandığına yer verildi.

Merge, Ethereum blok zinciri için planlanan beş yükseltmeden ilki olarak kayıtlara geçti. Madencilik açısından, Ethereum Classic’teki hash oranı iki katına çıktığından, Ravencoin ve Ergo gibi diğer grafik işleme birimi (GPU) uyumlu PoW blok zincirleri büyük artışlar yaşadı. Bu varlıklar Merge yükseltmesinden en çok faydalanan kripto paralar oldu.

Ethereum, Merge öncesi fiyatını 2.000 doların üzerine kadar taşımıştı. Yükseltme sonrası kayıplarını artıran kripto para birimi, an itibarıyla 160 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 1.300 dolar seviyesinden işlem görüyor. Merge yükseltmesinin, uzun vadede Ethereum’u deflasyonist bir yapıya kavuşturacağı belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%