Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan/Dimon: Gerçek Bir Temerrüt Felaket Olur

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, ABD’de gerçekten bir temerrüt yaşanması haline borsada paniğin ve oynaklığın artacağını söyledi.
JPMorgan/Dimon: Gerçek Bir Temerrüt Felaket Olur
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, ABD’nin ülke borcunda olası bir temerrüde düşmesi halinde piyasaların paniğe kapılacağını söyledi. Gerçek bir temerrüdün ülke için felaket olacağını ifade eden Dimon, en kötü senaryonun yaşanmasını beklemediğini çünkü milletvekillerinin artan endişelere yanıt vermek zorunda kalacağı aktardı.

”İş o panik noktasına gelirse, insanların tepki vermesi gerekir, bunu daha önce gördük,” diyen Dimon, artan panik ortamının dünyadaki diğer pazarları da etkileyebileceğini ifade etti.

Yaklaşık 3,7 trilyon dolarlık varlığa sahip ABD’nin en büyük bankası JPMorgan’ın Amerika’nın temerrüde düşme riskine hazırlandığını açıkladı.

Bu durumun yaşanması halinde sözleşmelerin, teminatların, takas odalarının ve dünyanın her yerinde finans sektörünün etkileneceğini söyledi.

Mart ayında iflas eden Silicon Valley Bank’ın ardından bölgesel banka yöneticileriyle her gün konuştuğunu belirten Dimon, bu bankaların oldukça güçlü olduğunu ve iyi finansal sonuçlara sahip olacaklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack de benzer bir yorumda bulunarak, ABD’de meydana gelebilecek bir temerrüdün sadece ABD için değil küresel ekonomi için çok ciddi yansımaları olacağını dile getirdi.

Bu riskin en kısa zaman içinde çözülmesi gerektiğini, aksi takdirde yaşanacak bir krizin daha yüksek faiz oranları ve daha geniş kapsamda istikrarsızlık yaratacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.