Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: ABD’nin Temerrüde Düşmesinin Ciddi Yansımaları Olur

IMF Sözcüsü Juile Kozack, ABD’deki temerrüt ihtimalini ve bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. İşte detaylar;
IMF: ABD’nin Temerrüde Düşmesinin Ciddi Yansımaları Olur
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, basın toplantısında konuşarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki risk durumunu değerlendirdi. Kozack, ABD’deki borç limiti krizine yönelik soruları yanıtladı ve bu tartışmaların küresel ekonomi için sancılı bir dönemde gerçekleştiğini vurguladı.

ABD’de meydana gelebilecek bir temerrüdün sadece ABD için değil küresel ekonomi için çok ciddi yansımaları olacağını söyledi. Söz konusu riskin en kısa sürede çözülebilmesi ve bir araya gelinerek ortak noktada buluşulabilmesi için taraflara çağrı yaptı.

Kozack, oluşabilecek bir krizin ciddi yansımalarının yanında daha yüksek faiz oranları ve daha geniş kapsamda istikrarsızlık yaratacağının altını çizdi.

ABD’deki bankacılık krizine dikkat çekerek bazı bankalarda açıkça kırılganlıkların görüldüğünü paylaştı.

“Kırılganlıklar Ortaya Çıktı”

Düşük faizli bir dönemden yüksek faizli bir döneme geçişin bu durumda etkili olduğunu dile getirdi ve “Bu geçiş oldukça hızlı gerçekleşeceğinden bazı bankalarda, özellikle ABD’de bazı kırılganlıkları ortaya çıkardı.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Yetkililerin bankacılık sektöründeki sorunlara yönelik hızlı adımlar attığını, ancak bu yeni yüksek faiz ortamında daha gizli kırılganlıkların ortaya çıkma ihtimalinden dolayı politika yapıcıların tetikte olmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Tahıl Girişimi

Kozack, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin başarısız olma ihtimalinin küresel ekonomiye ve gıda güvenliğine etkisine ilişkin yöneltilen bir soru üzerine, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin küresel ekonomi için çok önemli olduğunu belirtti.

Birçok ülkenin gıda güvensizliğiyle karşı karşıya olduğunu, gıda güvensizliğini azaltmaya yardımcı olmak için tüm önlemlerin alınması gerektiğini paylaştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.