Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan CEO’su Uyardı: Büyük Tehditlerle Karşı Karşıyayız

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, dünyanın çeşitli tehditlerle karşı karşıya olduğunu söylerken en tehlikeli dönemlerden birinin yaşandığına dikkat çekti. Detaylar;
JPMorgan CEO’su Uyardı: Büyük Tehditlerle Karşı Karşıyayız
HABER GİRİŞ

ABD’nin en büyük bankalarından JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, dünyanın çeşitli tehditlerle karşı karşıya olduğunu söylerken son on yılların en tehlikeli dönemlerinden birinin yaşanıyor olabileceğine değindi.

Dimon, bankanın bilançosunun açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede dünyada yaşanan güncel gelişmelere ve ABD ekonomisine değindi.

“Gerilimlerin Geniş Kapsamlı Etkileri Olacak”

Orta Doğu’da yaşanan büyük gerilimin ticaretten gıdaya ve enerjiye kadar geniş çaplı etkilerinin olabileceği uyarısında bulunurken “Dünyada son on yılların en tehlikeli dönemlerinden biri yaşanıyor olabilir.” ifadesini kullandı.

Özellikle Rusya-Ukrayna arasındaki savaş ve ardından patlayan Hamas ile İsrail arasındaki çatışmalara değinen isim, bu olayların ortaya çıkardığı gerilimin enerji, gıda, küresel ticaret ve jeopolitik açıdan geniş kapsamlı etkiler yaratabileceğinin altını çizdi.

ABD ekonomisinden de bahseden CEO, tüketicilerin ve şirketlerin genel tabloda sağlıklı göründüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Sıkı istihdam piyasası ve yüksek kamu borç seviyelerinin, enflasyonun yüksek kalmasına neden olabileceğini söylerken faizlerin daha fazla yükselebileceğini düşündüğünü kaydetti.

JPMorgan’ın Net Karı Yüzde 35 Arttı

JPMorgan Chase, bugün yılın üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıklarken bu çeyrekte de rekor net faiz geliri bildirdi. First Republic Bank’ın satın alınması ve yüksek faiz oranlarından yararlanan banka 2023’ün tamamına dair tahminlerini yükseltti.

Bankanın yılın üçüncü çeyreğindeki net karı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 35 artarak 13,2 milyar dolara çıktı. Kurumun hisse başına karı da bu yılın üçüncü çeyreğinde 4,33 dolara yükseldi.

Bu arada JPMorgan’ın Türkiye Masası Başkanı Burak Kaynak, dün yaptığı açıklamada yeni ekonomi ekibinin işbaşı yapmasının ardından Türkiye’ye yatırımcı ilgisinin istikrarlı biçimde artmaya başladığını söylemişti.

Dünya Bankası-IMF toplantısı sırasında düzenlenen Türkiye panelinin en yüksek yatırımcı sayısına ulaşan toplantı olmasının bunun en önemli göstergelerinden biri olduğuna dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.