Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan CEO’su, ABD ve Çin Hükümetlerine Diyalog Çağrısında Bulundu

ABD’li yatırım bankası JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Washington ve Pekin’in gerçek bir etkileşim içinde olması gerektiğini söyledi.
JPMorgan CEO’su, ABD ve Çin Hükümetlerine Diyalog Çağrısında Bulundu
HABER GİRİŞ

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Çin-ABD ilişkilerindeki gerilimin ortasında, Washington ve Pekin’deki politika yapıcılar arasında gerçek bir etkileşim kurulması gerektiğini söyledi. Dimon, 2021’den bu yana Çin’e ilk ziyaretinde konuştu ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki güvenlik ve ticaret anlaşmazlıklarının çözülebilir olduğunu ifade etti.

JPMorgan CEO’su açıklamasında, “Pasifik’in karşısında oturup birbirinize bağırırsanız bu şeyleri düzeltemezsiniz. Bu yüzden gerçek bir angajmanımız olmasını umuyorum” diye konuştu. Wall Street devi Çin’deki varlığını artırmaya çalışırken, Doğu ile Batı arasındaki ekonomik bağların tam ölçekli bir ayrışmadan ziyade riskin azaltılmasını savundu.

Kasım 2021′de Dimon, JPMorgan’ın bankanın ülkedeki büyüme emellerine verilen zararı sınırlamaya çalışarak Çin’in iktidar partisini geride bırakacağına dair sözlerinden pişmanlığını dile getirdi.

Pekin’i kızdıran yorumlar, JPMorgan’ın Çin’de bir menkul kıymet komisyonculuğunun tam mülkiyetini kuran ilk yabancı şirket olmak için yasal onay almasının hemen ardından geldi.

JPMorgan son yıllarda Çin’deki varlığını yeni alınan lisanslar veya menkul kıymetler, fonlar ve vadeli işlemleri kapsayan artan hisselerle güçlendirdi. Çin’deki genişleme, ABD bankasının tahmin ettiğinden daha uzun sürdüğü için tamamen sorunsuz bir seyir izlemiyor.

GCM Yatırım Banner

ABD’li ve Çinli üst düzey ticaret yetkilileri, geçtiğimiz hafta, Washington ile Pekin arasında aylardır yapılan ilk kabine düzeyinde görüşmede, ikili ticaret ve ticari ilişkiler için bir araya geldi.

Ulusal güvenlik endişeleri de iki süper güç arasındaki ilişkilerin bozulmasına zemin hazırlıyor. Dün ABD, bir Çin savaş uçağını Güney Çin Denizi üzerinde uluslararası hava sahasında ABD askeri keşif uçağına müdahale ederken gereksiz yere agresif manevra yapmakla suçladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın