Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JP Morgan’dan Türkiye Analizi: Enflasyon Yüksek Kalacak

JP Morgan Türkiye’de yıl sonu enflasyonun yüksek kalacağını öngörürken risklerin yukarı yönlü olduğuna işaret etti. Detaylar haberde;
JP Morgan’dan Türkiye Analizi: Enflasyon Yüksek Kalacak
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün Temmuz ayı TÜFE verilerini açıklamıştı. Enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79,60, bir önceki aya göre ise yüzde 2,37 arttı.

Amerikan yatırım bankası JP Morgan, verilerin ardından enflasyona ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 63,1 olarak bıraktığını ifade etti. Son yıllarda olduğu gibi risklerin yukarı yönlü olduğunu vurguladı.

Türkiye’de enflasyonun aylık yüzde 2,4 artışla marjinal olarak aşağı yönlü olduğunu belirtti.

Aşırı gevşek para politikası, liradaki zayıflık ve politika güvenirliğinin zayıflığına atıfla fiyat baskılarının güçlenmeyi sürdürmesinin şaşırtıcı olmadığına değindi.

GCM Yatırım Banner

Küresel fiyatlardaki düşüşün yerel enerji fiyatlarında aylık düşüşlere neden olduğunu söyledi. Geri kalan tüm alt kategorilerde fiyat baskılarının gözlendiğini aktardı.

JP Morgan, yılın kalan bölümünde enflasyonun yüksek kalmasının beklendiğinin altını çizdi. Enflasyon yükselmeye devam ettikçe reel politika faizinin daha da negatifleşeceğini hatırlattı.

Enflasyon Aralık Ayında Düşecek

TÜİK’in yayımladığı verilerin ardından bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den gelmişti.

Dün katıldığı bir televizyon programında konuşan Bakan, enflasyonun engellenmesi için önemli adımların atılmaya devam ettiğini söyledi.

Enflasyonun Ağustos ayında bir miktar daha gerileyeceğini ve Aralık ayında düşüş trendine gireceğini belirtti.

Türkiye’nin yüzde 14’lük manşet faize ulaşması için iki yıl kaybedeceğinin ve böyle karar alınırsa küçülmeye başlayacağının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.