Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Ben Bu Enflasyonla Sokağa Çıkabiliyorum

Nureddin Nebati katıldığı televizyon programında ekonomiye dair merak edilenleri yanıtladı. Detaylar haberde;
Bakan Nebati: Ben Bu Enflasyonla Sokağa Çıkabiliyorum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati katıldığı televizyon programında enflasyondan Rusya-Ukrayna savaşına, düşük faiz politikasından kur korumalı mevduata kadar gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati’nin öne çıkan açıklamaları şu şekilde:

“Enflasyonda Aralık Ayında Düşüş Trendine Giriyoruz”

Türkiye’nin yüzde 14’lük manşet faize ulaşması için iki yıl kaybedeceğini ve böyle karar alınsa küçülmeye başlayacağını söyleyen Nebati, büyümeden taviz vermeyince enflasyonla mücadelenin vakit alabildiğini ifade etti.

Enflasyonun engellenmesi için önemli adımlar atılmaya devam ettiğini belirten Nebati, enflasyonun Ağustos ayında bir miktar daha düşeceğini ve Aralık ayında düşüş trendine girileceğinin altını çizdi.

Nebati’nin İlginç Enflasyon Anısı

Bakan Nebati, başka bir ülkenin bakanıyla arasında geçen enflasyon konuşmasından da bahsetti.

GCM Yatırım Banner

Yabancı ülkenin bir bakanıyla sohbet ettiğini ve kendisinin Türkiye’deki enflasyonun çok yüksek olduğunu söylediğini belirten Nebati şu ifadeleri kullandı:

Ben de doğru dedim. Biz yüksek enflasyonla mücadele edeceğiz, bunu çözeceğiz, kararlıyız ama bakın ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum. Siz ise yüzde 10’luk enflasyona rağmen sokağa çıkamıyorsunuz.

“Tahıl Koridoru Temel Problemleri Çözdü”

Rusya-Ukrayna savaşının tüm dünyadaki dengeleri altüst ettiğini ve tahıl koridoru anlaşmasıyla tahıl fiyatlarının düştüğünden bahseden Nebati, tahıl koridoruyla dünyanın temel problemlerinin çözüldüğünü ifade etti.

Fiyatlarındaki düşüşün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başarısı olduğunun altını çizen Nebati, muhalefetin bu başarıyı görmediğini ve tebrik etmediğini söyledi.

Kur Korumalı Hesaplarda Son Durum

Dolar gerçekliğinin ülkeye zarar vermesini engelleyecek çok önemli bir enstrüman ortaya koyduklarını söyleyen Nebati, kur korumalı mevduat hesapları sayesinde insanların dolara yönelmesinin önüne geçtiklerini belirtti.

Nebati ayrıca altının yastık altından çıkmasını sağlayacak adımlar attıklarını da dile getirdi.

Kira ve Konut Fiyatlarına Dair Açıklamalar

Konut arzının artırılmasını sağlayacak adımlar atıldığını ve yüzde 25 artış sınırı ile kiracının korunduğunu söyleyen Nebati, 350 bin denetim gerçekleştirip 64 bin konutta fiyat artışı tespit edildiğini dile getirdi.

Dar gelirlilerinin konut sahibi olması için bir müjde sunulduğunu da belirten Nebati konut arzında sağlanacak finansal alt yapıyı oluşturduklarının da altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın