Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Johnson, Savaşın Kara Kutusunu Açtı: Ukrayna Yenilsin İstendi

İngiltere’nin eski başbakanı, Rusya-Ukrayna savaşının bilinmeyenlerini paylaştı. Almanya ile Fransa’nın sanıldığı gibi Ukrayna destekçisi olmadığı imasında bulundu.
Johnson, Savaşın Kara Kutusunu Açtı: Ukrayna Yenilsin İstendi
HABER GİRİŞ

Temmuz ayında istifa ettikten sonra sessizliğini koruyan İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson, uzun bir sürenin ardından kameraların karşısına geçti. Rusya-Ukrayna savaşında Kiev’den yana taraf alan ve Zelenski yönetiminin destekçileri arasında ilk sıralarda bulunan Johnson, savaşa dair dikkat çeken kulis bilgileri paylaştı.

Amerikalı haber kanalı CNN’e konuşan eski başbakan, özellikle Almanya ve Fransa ile ilgili dikkat çeken bilgileri kamuoyuna sundu.

Kiev’in işgale gösterdiği direnci destekleyen ve Rus işgaline karşı duran ülkeler arasında gösterilen Almanya’nın aslında Ukrayna’nın kaybetmesini istediğini açıkladı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Ukrayna’nın zaferinden değil, yenilgisinden yana olduğunu ifade etti.

Rusya-Ukrayna çatışmasında Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar dolaylı yoldan Avrupa’yı da ekonomik anlamda etkilediği için Almanların Kiev’in Kremlin’e teslim olmasını arzu ettiğini söyleyerek, “Almanların sağlam ekonomik nedenlerinin olduğunu” belirtti.

“Ukrayna’nın Çökmesi Daha İyi Olur”

Savaşın başladığı günlerde başbakan olan Johnson, “Berlin’in uzun bir savaş yerine Kiev’in hemen yenilmesini istediğini” söyledi.

GCM Yatırım Banner

Almanya’nın savunduğu, ‘Ukrayna’nın çökmesi daha iyi olur’ tezini desteklemediğini belirterek şöyle konuştu:

“Bunun feci bir bakış açısı olduğunu düşündüm, ama neden böyle düşündüklerini ve hissettiklerini anlayabiliyordum.”

“Macron Rusya-Ukrayna Savaşını İnkar Etti”

Almanya Başbakanı Scholz gibi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da gösterilenin aksine Ukrayna destekçisi olmadığı imasında bulunan Johnson, Macron’un aslında savaşın başlayacağına inanmadığını söyledi.

Rus lider Vladimir Putin’in söylemlerini bir tür blöf olarak okuyan Macron’un, Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmesine son ana kadar inanmadığını ve inkar ettiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı ile aynı öngörüyü Türkiye tarafı da paylaşmış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya girmeyeceğini savunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.