Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jeofizik Uzmanı Türkiye’yi Marmara Depremi İle İlgili Uyardı!

Jeofizik Uzmanı Prof. Dr. Martin Mai, Maraş depremini değerlendirirken, İstanbul depremi hakkında konuştu. Detaylar haberde...
Jeofizik Uzmanı Türkiye’yi Marmara Depremi İle İlgili Uyardı!
HABER GİRİŞ

Türkiye’yi derinden sarsan ve büyük bir yıkıntı yaratan deprem ile ilgili uzmanlardan değerlendirmeler geliyor. Son olarak Jeofizik Uzmanı Prof. Dr. Martin Mai’den geldi. Marmaray fayı hakkında da önemli mesajalar verdi.

CNN Türk’e katılan Uzman Mai, Maraş’ta yaşanan ikinci büyük depremin sıra dışı olduğunu belirtti. Ayrıca çok kötü bir tesadüf olduğunu da ekledi.

“Türkiye’nin Marmara Depremine Hazırlanması Gerekir”

Bölgede artçı depremlerin devam edeceğini belirten Mai, Türkiye’nin çok fazla deprem riskiyle karşı karşıya kalan bir bölgede olduğunu vurguladı.

Jeofizik Uzmanu Mai, en çok endişelendiren bir diğer bölgenin ise Marmara Denizi’ndeki bölgenin olduğunu kaydetti. Söz konusu bölgede çok büyük bir deprem olması beklendiğini ve Türkiye’nin buna hazırlanması gerektiğini söyledi.

Maraş depreminin eşi benzeri olmadığını söyleye Mai, dünyada çok yıkıcı başka depremlerin olduğun kaydetti. Herkesin 2011’deki Japonya depremini hatırladığını bildirdi. Her 10 yılda böyle bir felaketin görüldüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Binalarda İnşaat Yasalarının Uygulanması Lazım”

Türkiye’deki bina yasalarına hakim olmadığını ama çok güncel olduğunu bildiğini kaydetti. Japonya ile Türkiye arasında bir karşılaştırmanın doğru olmadığını bildirdi.

İstanbul depreminin eninde sonunda yaşanacağını ifade eden Mai, plakaların santim santim hareket ederek, yeterince baskı oluştuğundan depremin olacağını kaydetti.

Depremin ne zaman olacağını bilmenin mümkün olmadığını belirterek, binalarda inşaat yasalarının uygulaması gerektiğini söyledi.
Binaların birbirine çok yakın olması durumunda hasarın daha da fazla artabileceğini vurguladı.

Bu gelişmelerin öncesinde Türkiye’deki depreme yönelik bir değerlendirme ise İtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nün başkanı Carlo Doglioni’den gelmişti. Maraş’ta gerçekleşen deprem ile fay hattının 3 metre hareket ettiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.