Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’dan Rusya’ya Yaptırım: Kömür İthalatı Yasaklandı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı sonrası yeni yaptırım kararları gelmeye devam ediyor. Son yaptırım kararı Japonya’dan geldi.
Japonya’dan Rusya’ya Yaptırım: Kömür İthalatı Yasaklandı
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekat sonrası, ekonomiyi hedef alan yaptırımlar gelmeye devam ediyor. Japonya’dan yapılan açıklamada, sekiz Rus diplomatın sınır dışı edileceği ve Rusya’dan kömür ithalatının yasaklanacağı belirtildi.

Japonya, bu hafta kömür ithalatına yönelik yasaklar ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kızları da dahil olmak üzere banka ve şahısların varlıklarının dondurulması gibi kapsamlı yaptırımlar açıklayan ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine katıldı.

Son günlerde Kiev’in Bucha kasabasında ortaya çıkan görüntüler sonrası, yaptırımlara yenilere eklenmeye başlandı. Başbakan Fumio Kishida çıkan görüntülerle ilgili “Bunlar affedilmez savaş suçları” ifadesini kullandı.

Rusya’ya karşı aldıkları önlemlerde kararlı olduklarını belirten Kishida, “Ukrayna halkının ihtiyaçlarını karşılayan destekle, uluslararası toplumun Rusya’nın öfkesini asla kabul etmeyeceğini ve Japonya’nın Ukrayna’nın yanında olduğunu açıkça ortaya koyacağız.” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Basın Sözcüsü Hikariko Ono ise “Rus askerlerini derhal geri çekilmeye çağırıyoruz. Sivilleri öldürmeyi reddeden ve bu olayların Batı’nın uydurması olduğunu söyleyen propagandası kesinlikle kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Diğer yeni yaptırımlar arasında, belirli Rus mallarının ithal edilmesinin yasaklanması ve devlete ait en büyük borç veren Sberbank’ın varlıklarının dondurulması yer aldı. Ticaret Bakanı Koichi Hagiuda, kömür için alternatif tedarikçiler aradıklarını ve Rusya’dan ithalatı kademeli olarak azaltacaklarını söyledi.

Japonya Kömür İthalatında Üst Sıralarda

Hükümet verilerine göre, Rusya 2021 yılında Japonya’nın toplam kömür ithalatının yüzde 11’ini oluşturdu. Rusya geçtiğimiz yıl Japonya’nın en büyük beşinci ham ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarikçisiydi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre Japonya, tükettiği kömürün neredeyse tamamını ithal ederek Hindistan ve Çin’den sonra üçüncü büyük ithalatçı konumunda.

Başbakan Kishida, petrol de dahil olmak üzere diğer Rus enerji kaynaklarına olan bağımlılığı azaltmak için çalışacaklarını ve Japon ekonomisini korumak için artan yakıt ve diğer fiyatlar ile başa çıkmak için Nisan ayı sonuna kadar önlemler alacaklarını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Japonya, Moskova’yı uluslararası ödeme ağı SWIFT’den çıkarmış ve varlıkları dondurma kararı almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.