Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’dan Afrika’ya Büyük Destek

Japonya Başbakanı, Kuzey Afrika ülkesi Tunus'ta dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Afrika'nın kalkınması için yapacağı yardım miktarını duyurdu.
Japonya’dan Afrika’ya Büyük Destek
HABER GİRİŞ

Tunus’ta düzenlenen 8. Tokyo Uluslararası Afrika Kalkınma Konferansı (TICAD) bugün başladı. Japonya Başbakanı Fumio Kishida  konuşması sırasında önemli açıklamalarda bulundu. Afrika’nın kalkınması için 30 milyar dolarlık yardım sözü verdi. Bu yardım tarım, sağlık, eğitim ve adalet gibi alanlarda kullanılacak.

Başbakan, Japonya’nın Afrika ile birlikte büyüyen bir ortak olmayı hedeflediğini dile getirdi. Bölgedeki zorlukları atlatabilmek için Afrika’yla çalışacaklarını söyledi.

İki Ülke Arasındaki İş Birliği Derinleşecek

Kishida, dirençli bir Afrika’nın gerçekleşmesi için yardımcı olacaklarını belirtti. İki ülke arasında iş birliğini derinleştirmek istediğini aktardı. Küresel barış ve refah için kurallara dayalı, özgür ve açık uluslararası düzenin sürdürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Afrika’yı desteklemek için Japonya’nın karbonsuzlaştırma hedefiyle yeşil büyümeye yaklaşık 4 milyar dolar yatırım yapacağını ifade etti. Gıda üretim kapasitesinin artması için çalışmaların gerçekleştirileceğine değindi. Aynı zamanda gıda kriziyle mücadele konusunda tarım alanında insanların eğitilmesine yardımcı olacağını vurguladı.

‘Sadece Afrika Değil Dünya Etkilenir’

Japonya Başbakanı, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının uluslararası düzenin temellerini sarstığını açıkladı. Kurallara dayalı uluslararası düzenden vazgeçilirse ve statükonun zorla değiştirilmesine izin verilirse, etkilerinin sadece Afrika’ya değil dünyaya yayılacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde geçen haftalarda ABD, Afrika’ya yönelik stratejilerini açıklamıştı. Konuya yönelik 4 strateji belirlemişti. Bu kapsamda şeffaflık ve hukuk ön planda olacak, demokratik güven sağlanacak, sağlık sektörü desteklenecek, iklim krizi ile mücadelede işbirliği oluşturulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.