Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Afrika Stratejisini Duyurdu: Çin ve Rusya’ya Dikkat!

ABD-Çin ilişkileri, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti ile iyice gerilirken Beyaz Saray’dan yeni açıklama geldi.
ABD Afrika Stratejisini Duyurdu: Çin ve Rusya’ya Dikkat!
HABER GİRİŞ

Bugün yayımlanan raporda, ABD’nin Afrika’ya yönelik stratejisi ortaya serilerken Çin ve Rusya tehditlerine ilişkin ifadeler dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray dokümanını Twitter hesabından şu ifadelerle paylaştı:

“Afrika’nın insanları, kurumları ve hükümetleri, geleceğimizi inşa etmede belirleyici roller oynamaktadır. Stratejimiz, ortak hedeflere ulaşmak için Afrikalı ortaklarımızla nasıl çalışacağımızı açıklıyor. Aralık ayında Afrikalı liderlerle bu geleceği inşa etmeyi dört gözle bekliyorum.”

Afrika’ya yönelik strateji, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Güney Afrika ziyareti sürerken duyuruldu.

Şeffaflık ve Hukuk Ön Planda!

ABD yeni stratejik planının vatandaşlarının koşullarını iyileştirmeye yönelik politikaları içerdiği aktarıldı. Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya ve diğer aktörlerin zararlı faaliyetlerine karşı durulacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Devletin şeffaflığını ve hesap verebilirliğini teşvik edileceğine değinilen açıklamada, hukukun üstünlüğüne, adalete ve haysiyete odaklanılacağı söylendi.

Demokratik Güven Sağlanacak!

Washington ayrıca sivil savunma kurumlarını güçlendirerek, kadın ve gençlerin sesini merkeze alıp özgür ve adil seçimlerin yapılacağını iletti.

Afrikalı ortakların bölgesel istikrar ve güvenliği ilerletmede iş birliği kuracağını bildiren Beyaz Saray, terörist gruplardan gelen tehdidin azaltılması yönünde çalışmaların olacağını duyurdu.

Sağlık Sektörü Desteklenecek!

Açıklamada sağlık sistemini iyileştirmek için politika ve programlara öncelik verileceği, aşılar ve diğer tıbbi önlemlerin üretim girişimlerinin destekleneceği ifade edildi.

Tedarik zinciri sorunları ve Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlık savaşından kaynaklanan gıda güvensizliği ile sorunların daha da arttığı belirtildi.

ABD, daha istikrarlı ve kapsayıcı Afrika ekonomileri inşa etmek için bölgesel hükümetler ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaya kararlı olduğunun altını çizdi.

İklim Krizi ile Mücadelede İş Birliği Sağlanacak!

Kıtanın zengin doğal ekosisteminin korumasını yönetmek ve restore etmek için hükümetler, sivil toplum ve yerel topluluklarla iş birliği yapılacağı bildiride eklendi.

Beyaz Saray temiz bir enerji geleceğine ve enerji güvenliğine adil geçişleri hızlandırmak için ülkelerle yakın çalışacağının bilgisini verdi.

Küresel iklim kriziyle mücadelede, temiz enerji teknolojileri sağlayarak sürdürülebilir bir şekilde geliştirmek ve güvenceye almak için kamu-özel sektör ortaklıklarının devamlılığına işaret edildi.

Çin’in Afrika Bakışı

Reuters’ın haberine göre Çin, Afrika bölgesini kurallara dayalı uluslararası düzene meydan okumak için gördü.

Afrika’yı kendi dar ticari ve jeopolitik çıkarlarını geliştirmek için bir araç olarak gören Çin, ABD’nin ülkenin halkı ve hükümetiyle ilişkilerini zayıflatmak için önemli bir arena olarak değerlendirdi.

Rusya’nın ise Afrika’ya devlet ve özel askeri şirketler için istikrarsızlığı körükleyen izin verici bir ortam gözüyle yaklaştığı söylendi.

Çin son on yılda Afrika’ya yollar, demiryolları, barajlar ve enerji için yılda milyarlarca dolar verdi. ABD ise Çin’in bu davranışında kredilerini yırtıcı ve potansiyel borç tuzaklarına yol açan olarak nitelendirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.