Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Hizmet Sektörü 5 Aydır Aralıksız Büyüyor

Japonya’da hizmet sektörü PMI rakamları Nisan’da beklentinin üzerine çıkarak, rekor büyüme sağladı.
Japonya’da Hizmet Sektörü 5 Aydır Aralıksız Büyüyor
HABER GİRİŞ

Pazartesi günü açıklanan verilere göre Japonya’da hizmet sektörü Covid-19 kısıtlamaları sonrası artan tüketici harcamaları ve müşteri talebiyle rekor büyüme sağladı. Hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Nisan’da 55,4’e yükseldi.

Bir önceki ay 55,0 değerinde gelen endeks için beklenti 54,9 açıklanmasıydı. 50 eşik değerin üzerinde kalmayı başaran endeks beş aydır aralıksız bir şekilde büyüme gösteriyor. Aynı zamanda sekiz aydır eşik değerin üzerinde kalan endeks Eylül 2007’den bu yana en büyük faaliyet genişlemesini kaydetti.

Nisan ayında yeni iş hacimlerinde artış bildirilirken 15 yılı aşkın bir sürenin en büyük yükselişi olduğu aktarıldı. Ankete katılan firmalar, pandemi sonrasında iyileşmenin etkisiyle seyahat ve turizm harcamalarında artış olduğunu bildirdi.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 33’ü önümüzdeki yıl boyunca iş faaliyetlerinde artış olacağını öngörüyor. Yüzde 8’lik kısım ise düşüş olacağı yönünde beklenti paylaştı. Endeksin alt kalemlerine bakıldığında 2007 yılının Eylül ayından bu yana en güçlü İyimserliğin çizildiği gözlendi.

Nisan ayında ortalama maliyet yükleri keskin bir şekilde yükselmeye devam etti. Artan hammadde fiyatları, personel giderleri ve ulaşım maliyetlerine dikkat çekilirken genel girdi fiyat enflasyonunun Mart ayından bu yana bir miktar artığı belirtildi. Ancak yine de Haziran 2022’de görülen zirveden uzaklaştığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Tim Moore, seyahatlerdeki güçlü artışların turizm harcamalarını desteklediğini, birçok sektör çıktısının uluslararası turist sayısında iyileşme olduğunu gösterdiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.