Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Ekonomisi 2023’ün 2. Çeyreğinde Yüzde 4,8 Büyüdü

Bugün açıklanan verilere göre Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, ekonomistlerin tahminlerinden daha zayıf büyüdü.
Japonya Ekonomisi 2023’ün 2. Çeyreğinde Yüzde 4,8 Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Kabine Ofisi, Nisan-Haziran 2023 dönemine ait gayri safi yurt içi hasıla verilerini yayımladı. Açıklanan verilere göre ülke ekonomisi, ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 4,8 ile beklentilerin altında büyüdü. Ekonomistler yüzde 6’lık büyüme olmasını tahmin ediyordu.

Japonya ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,7 oranında büyüdü. İkinci çeyrek için yapılan ön tahminler yüzde 6 büyümeyi işaret ediyordu.

Bir önceki çeyreğe göre de yüzde 1,2 ile yüzde 1,5 olan tahminlerden daha düşük bir büyüme gerçekleşti.

Japonya GSYİH Verileri
Kaynak: Japonya Kabine Ofisi

Japonya’da bugün açıklanan diğer verilere bakıldığında fazla mesai ücretleri yıllık bazda yüzde 0,5, toplam çalışan maaşları yüzde 1,3 ve banka kredileri yüzde 3,1 arttı.

Maliye Bakanından Kur Açıklaması

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, kurlarda hızlı hareketlerin istenmediğini söyledi. Aşırı dalgalanma karşısında hiçbir seçeneği göz ardı etmediklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

ABD Merkez Bankası (FED) enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yüksek tutacağını belirtirken, dolar bu hafta Japon yeni karşısında 148 seviyesine ulaştı. Bu, 10 ayın en yükseği olarak kaydedildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve küresel politika sıkılaştırmasının devam etmesi nedeniyle küresel ekonomide aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirten Suzuki, G20 liderlerinin dünya ekonomisinde istikrarlı ve sürdürülebilir büyümenin sağlanmasına yardımcı olabilmeleri için G20 zirvesinin yapıcı bir diyalog yürütmesini ve anlamlı sonuçlar üretmesini umduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.