Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonlar Ukrayna’ya Silah Tedarikine Karşı Çıkıyor

İkinci yılına giren Rusya-Ukrayna savaşında gelişmeler izlenirken Japonya'nın Ukrayna'ya silah teslimatı dikkatle izleniyor.
Japonlar Ukrayna’ya Silah Tedarikine Karşı Çıkıyor
HABER GİRİŞ

24 Şubat itibarıyla birinci yılını dolduran Rusya-Ukrayna savaşında taraflar duruşunu değiştirmiyor. ABD ve Avrupa Birliği başta olmak üzere Batı ülkeleri Ukrayna’ya desteği sürdürürken yardımların boyutları tartışılıyor.

Rusya, diğer ülkeleri Ukrayna’ya silah sevkiyatı konusunda uyarırken Japonya, konuyla ilgili gündeme geldi. Rus haber ajansı Tass, yapılan bir anketi “Japonların büyük çoğunluğu Ukrayna’ya silah tedarikine karşı” başlığıyla duyurdu.

Japonya Ukrayna’ya Silah Yollayacak mı?

Nikkei tarafından ülke çapında yürütülen bir kamuoyu yoklamasının sonuçlarına göre Japonların neredeyse yüzde 80’i, ülkesinin Ukrayna’ya silah teslim etmesine karşı.

Anket katılımcılarının yalnızca yüzde 16’sı Kiev’e silah sevkiyatını desteklerken, yüzde 76’sı bunu gerekli görmediğini söyledi.

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti’yi destekleyenlerin yaklaşık yüzde 79,5’i Ukrayna’ya silah sevkiyatına karşı çıkarken katılımcıların yüzde 66’sı Kiev’e yapılan genel yardımın artırılmasını destekledi.

GCM Yatırım Banner

Japonya, pratik olarak silah ihracatına izin vermeyen bir politika izliyor ve ülkede özellikle silahların çatışma bölgelerine teslimi konusunda katı bir yasağın yürürlükte olduğu biliniyor.

Ancak dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi, şu anda bu politikayı gözden geçirmeyi düşünüyor. İkinci yılına giren savaşın seyri için önemli olan silahların, Ukrayna tarafına gidip gitmeyeceği dikkatle izleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın