Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jack Dorsey Günah Çıkarttı: Twitter’ın Hala Sorunları Var

Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, sosyal medya şirketinin sorunları olduğunu söyledi. Detaylar haberde…
Jack Dorsey Günah Çıkarttı: Twitter’ın Hala Sorunları Var
HABER GİRİŞ

Sosyal medya şirketi Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, platformun eski zamanlardan kalan sorunlarının devam ettiğini söyledi. Dorsey, görevinin başında iken üç ilkeye inandığını söyledi. Ona göre sosyal medya şirket ve hükümet kontrolüne dayanmalıdır, ürettikleri içeriği kaldırabilecek tek kişi yazardır ve ılımlılık en iyi algoritmik seçimle uygulanır.

Dorsey, “Benim yönettiğim Twitter ve bugünün Twitter’ı bu ilkelerin hiçbirini karşılamıyor” diye konuştu. Ekim ayında 44 milyar dolarlık Twitter satın alımını kapatan Musk, eski denetleme politikalarının çoğunu geri aldı. Ayrıca, ABD Kongre Binası’na 6 Ocak’ta düzenlenen saldırının ardından Dorsey liderliğinde siteden kalıcı olarak atılan eski Başkan Donald Trump’ı da memnuniyetle karşıladı.

Dorsey: Twitter Daha İyi Konumda Olabilirdi

Dorsey yazısında Musk’a özel bir eleştiride bulunmadı. Twitter’ın Trump’ı askıya alma kararıyla ilgili de konuşan Dorsey, kötü niyet veya gizli gündem olmadığına ve herkesin o sırada sahip olduğu en iyi bilgilere göre hareket ettiğine inandığını söyledi.

Yine de hatalar yapıldığını belirten Dorsey, şirketin araçlardan çok hizmeti kullanan insanlar için araçlara odaklanması gerektiğini ve Twitter’ın bugün daha iyi bir konumda olacağını belirtti.

Dorsey, genel olarak sosyal mesajlaşma platformlarının içeriği kaldırmaması veya hesapları askıya almaması gerektiğini sözlerine ekledi. Belirttiği ilkelere bağlı kalmanın tek yolu olarak, herhangi bir kişiye veya şirkete ait olmayan sosyal medya için ücretsiz ve açık bir protokol fikrine atıfta bulundu.

GCM Yatırım Banner

Dorsey, “Bugünün sorunu, içeriğin hem protokolüne hem de keşfine sahip şirketlerimizin olması. Nihayetinde neyin mevcut ve görülüp görülmediğinin sorumluluğunu bir kişiye veriyor.” ifadelerine yer verdi.

Twitter tarafından organize edilen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Bluesky’nin yanı sıra Mastodon ve Matrix’i, özgür ve açık bir sosyal medya protokolünün nelerden oluştuğu konusundaki görüşüne potansiyel olarak ulaşabilecek gelişmekte olan projeler olarak tanımladı.

Dorsey ayrıca gelecek vaat eden projelere, şifreli bir mesajlaşma uygulaması olan Signal’e 1 milyon dolardan başlayarak hibe vereceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın