Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İzdemir Enerji Halka Arzında Talep Toplama Süreci Başlıyor

Borsa İstanbul'da geçen hafta SPK tarafından onaylanan üç şirketten biri olan İzdemir Enerji, 8-9-10 Ağustos tarihleri arasında talep toplayacak. Detaylar haberde;
İzdemir Enerji Halka Arzında Talep Toplama Süreci Başlıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin artan elektrik ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmak için kurulan İzdemir Enerji Elektrik Üretim AŞ borsada IZENR hisse koduyla halka açılıyor. Borsa İstanbul’da işlem görmeye hazırlanan şirketin, talep toplama tarihi 8-10 Ağustos olarak belirlendi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanmasının ardından halka açılacak olan şirket paylarının yatırımcı tarafından yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Halk arz aşamasında satılacak olan paylarsa bireysele eşit dağıtım yöntemine göre dağıtılacak.

İzdemir Enerji tarafından yapılan açıklamada şirketin, Türkiye ve uluslararası alanda geçerli, teknik ve çevre standartlarına uygun ithal kömüre dayalı termik santrali ile yıllık ortalama 2 milyar 664 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi ürettiği bilgisi verildi.

Şirket, Çevreci Yaklaşımı ile Uluslararası Ödüller Aldı

Halka arzdan elde edeceği gelirin yüzde 70-80’ini güneş enerjisi kurulmasında kullanacak olan şirket, gelirin yüzde 20-25’ini ise işletme sermayesinin finansmanı için kullanacağını kaydetti.

Hisse başı fiyatı 19 liradan halka arz edilecek İzdemir Enerji’nin, çevreci yaklaşımlarıyla 2016’da İngiltere parlamentosunda yapılan törende Green Apple ödüllerinde Altın Madalya ve Green World ödüllerini almaya hak kazandığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu kapsamda şirketin, sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla 115 milyon 100 bin lira nominal değerli paylarını halka arz edeceği belirtildi.

Toplanan kesin talebin satışa sunulan pay miktarından fazla olması durumunda halka arzın yüzde 20’si kadar (23 milyon 20 bin lira) olan payın ek satış kapsamında halka arz tutarına eklenebileceği paylaşıldı.

İzdemir Enerji’nin Toplamda 370 Megavat Kurulu Gücü Var

Halka arz sonrasında İzdemir Enerji’nin halka açıklık oranınınsa ek satış olmaması durumunda yüzde 20,02, ek satış durumundaysa yüzde 24,02 olacağı vurgulandı.

İzdemir Enerji Elektrik Üretim AŞ İcra Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Feyyaz Yazar, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunarak şöyle konuştu;

“İzmir Aliağa’da yer alan 87 bin 72 metrekaresi kapalı 16 bin 413 metrekaresi açık olmak üzere toplam 103 bin 485 metrekarelik termik enerji santralimizde 1 süperkritik çevrimli pulverize yakma kazanı, 1 buhar türbini ve jeneratör ile toplam 370 megavat kurulu gücümüz bulunuyor.”

Pulverize Kömür Yakma Teknolojisi Kullanılıyor

Santralde temiz kömür yakma teknolojilerinden yüksek verim sağlayan pulverize kömür yakma teknolojisinin uygulandığını dile getiren Yazar, ana yakıt olarak ithal kömür yardımcı yakıt olaraksa doğal gazın kullanıldığını bildirdi.

Kömürün kapalı stok sahasından kapalı bantlı taşıma sistemi ile değirmenlere iletildiğini ifade ederek, değirmenlerde toz haline getirilen kömürün brülörler aracılığıyla pulverize tip kazanda yakıldığının bilgisini verdi.

Geçen sene şirket kârının yaklaşık 1 milyar 136 milyon lira olduğunu kaydeden Yazar, bu yılın ilk çeyreğindeyse şirket kârının yaklaşık 161 milyon lira olduğunu ekledi.

2022 yılında satış gelirlerinin 2021’e göre yüzde 394 arttığına işaret ederek, 2023’te ise 2022’ye kıyasla satış gelirlerinin yüzde 118 yükseldiğini aktardı.

Diğer bir taraftan İzdemir Enerji’nin kısa vadeli borçlanmalar kaleminin 31 Mart 2023 itibarıyla yaklaşık 38 milyon liraya gerilediğine vurguda bulundu. Uzun vadeli yükümlülüklerin toplam kaynaklara oranınsa yüzde 0,75’e kadar düştüğünün altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın