Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İzdemir Enerji Halka Arz için Kolları Sıvadı!

Borsa İstanbul için halka arz rüzgarı devam ediyor. İzmir Demir Çelik KAP üzerinden İzdemir’in halkı arzına yönelik açıklama yaptı. İşte detaylar;
İzdemir Enerji Halka Arz için Kolları Sıvadı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İzmir Demir Çelik Sanayi (IZMDC), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yüzde 85,44 oranla bağlı ortaklığı olan İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş paylarının halka arzına yönelik açıklama yaptı. İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş’nin halka arzı çerçevesinde toplam 115.100.000 adet payın halka arz edileceği ifade edildi.

Halka arz işlemi için taslak izahname ve fon kullanım raporunun Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul’a teslim edildiği aktarıldı.

İzdemir Enerji Elektrik Üretim

Şirket misyonunun Türkiye’nin ihtiyacı olan enerjiyi üreterek bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacak bir girişimde bulunurken çevreye rağmen değil çevreyle birlikte sanayileşmek ilkesiyle çalışmak olduğunu belirtiyor.

Ayrıca endüstriyel yabancı yatırımları da bölgeye çekerek ülkenin gelişimine katkıda bulunmak, özel sektörde yeni iş alanları yaratarak kişi başına düşen gelirin artmasında rol oynamayı hedefliyor.

1975 yılında kurulan İzmir Demir Çelik Sanayi, sürdürülebilir proje hedefleri çerçevesinde yatırımların kesintisiz, güvenilir, kaliteli ve ekonomik enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla İzdemir Enerji Elektrik Üretim uhdesinde İzdemir Enerji Santrali’ni hayata geçirmeyi hedefliyor.

GCM Yatırım Banner

Şirketin Üretim ve Satış Süreci

İzahnamede belirtilen bilgilere göre İzdemir Enerji Elektrik Üretim ithal kömür kullanarak elektrik üretiyor. İzmir Aliağa’da yer alan 87.072 metrekare kapalı, 16.413 metrekare açık olmak üzere toplamda 103.485 metrekare alanda 1 adet termik enerji santrali bulunuyor. Santral toplam 380 MW kurulu güce sahip. İzmir Aliağa’daki fabrika şubesinin sıfır atık belgesine sahip olduğu belirtiliyor.

Şirket ürettiği enerjinin bir kısmını serbest tüketicilere, bir kısmını ise EPİAŞ sisteminde devlete satıyor.
İzdemir Enerji Elektrik Üretim, santralda enerji üretiminde ham madde olarak kullanılan ithal kömürü genellikle Rusya, Kazakistan, Güney Afrika gibi ülkelerden tedarik ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.