Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO İstanbul için 2025 Yılına İşaret Etti

İTO Başkanı Avdagiç, 2025 yılında İstanbul’un yeniden dünyanın en iyi ilk 10 kongre şehri listesine gireceğini ileri sürdü. İşte detaylar;
İTO İstanbul için 2025 Yılına İşaret Etti
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, dünyanın en iyi ilk 10 kongre şehri listesine ilişkin yazılı bir açıklama paylaştı. Avdagiç açıklamasında, uluslararası kongre listelerinde yeniden ilk 10’a girmeyi hedeflediklerini belirtti.

Hedeflerine ilişkin tarih de vererek, olağanüstü konjonktürel gelişmelerin olmadığı durumda en geç 2025’te İstanbul’un yeniden dünyanın en iyi ilk 10 kongre şehri listesinde yer alacağını ileri sürdü.

Büyük kongre organizatörlerinin İstanbul’u tercih etmesi için sektör paydaşları ile iş birlikleri yaparak ve doğrudan destekler vererek dünyanın dört bir yanında İstanbul’u tanıttıklarının altını çizdi.

2022 Yılında İstanbul 3’üncü Sırada Yer Aldı

Covid-19 pandemisinin bitmesiyle hız kazanan çalışmaların sonuç vermeye başladığına işaret eden Avdagiç, “İstanbul, Londra ve Paris ile birlikte, ‘Avrupa’nın En İyi Performans Gösteren Şehirleri 2022’ listesinde üçüncü sırada yer aldı.” ifadelerini kullandı.

CityDNA Derneği’nin raporuna da değinerek, tüm Avrupa şehirleri arasında 2019 yılındaki sayılarını yükselten tek şehrinse İstanbul olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

2024 yılında İstanbul’a katılımcı sayıları 250 ve 8 bin arasında değişecek 11 uluslararası kongreyi kazandırdıklarını dile getiren Avdagiç, şöyle konuştu;

“Ek olarak, isimlerini kamuoyuna resmi karar duyurulduktan sonra açıklayacağımız, havacılık ve turizm sektörü ile ilgili dünya çapında iki çok önemli etkinliği, 2024 yılında İTO ve ICVB işbirliği ve sponsorluğunda İstanbul’da gerçekleştireceğiz.”

2026 Yılında 2 Bin Kişilik Uluslararası Kongre

Tüm bunlara ek olarak şu anda ismini açıklayamadığını belirttiği bir kongre hakkında da detay verdi. Kongrenin, Avrupa’nın en önemli uluslararası federasyonlarından birinin dünyanın dört bir yanından gelecek olan 1000 katılımcısıyla 2027’de gerçekleşeceğini ve verdikleri desteklerle İstanbul’a kazandırıldığını bildirdi.

Amaçlarının uluslararası kongre listelerinde yeniden ilk 10’a girmek olduğunu vurgulayan Avdagiç, İstanbul’un İtalya merkezli uluslararası bir derneğin 2026’da gerçekleşecek 2 bin kişilik uluslararası kongresinde ise son aşamaya gelindiğini kaydetti.

İstanbul’un kongre turizmi sıralamasında 2022’de dünya genelinde 23’üncü basamakta ve Avrupa şehirleri arasında 20’nci sırada olduğunu anımsattı.

Avdagiç açıklamasında, “İstanbul’un kongre rekoru ise 2015 yılındaki ‘dünya 8’inciliği’ şeklinde olmuştu.” diyerek bilgi verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.