Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı TCMB’nin Döviz Bildirim Yükümlülüğü Kararını Yorumladı

İTO Başkanı Avdagiç, Merkez Bankası'nın döviz bildirim yükümlülüğünü erteleme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Detaylar haberde;
İTO Başkanı TCMB’nin Döviz Bildirim Yükümlülüğü Kararını Yorumladı
HABER GİRİŞ

Yeni dönemde ekonomi politikalarında değişim sinyali veren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 22 Haziran’da Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından politika faizi 650 baz puan artırılmıştı. Merkez Bankası bugün Özet Döviz Pozisyon Raporlama’nın kapsam ve süresinde de değişikliğe gitti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise konuya ilişkin değerlendirmede bulundu. TCMB’nin şirketlerin döviz pozisyonu bildirim yükümlülüğünü Ocak 2024’e ertelemesini yorumlayan Avdagiç, Merkez Bankası’nın kararını piyasa dostu buldu.

Söz konusu kararın reel sektörün bürokratik yükünü hafifleteceğine işaret etti.

22 Haziran’da Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK) metninde sadeleşme sürecinde yeni bir adımla raporlama yükümlülüğünü detaylandırmıştı.

Kararla raporlama yükümlülüğü, 50 milyon lira ve üzeri kredi bakiyesi bulunan dahil kapsama giren tüm firmaların Ocak 2024 raporlama döneminden başlamak üzere ertelediği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Kararı resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla yorumlayan Avdagiç, “TCMB, 50 milyon üstü kredi kullanan şirketlerin son tarihi 30 Haziran 2023 olan döviz bildirim yükümlülüğünü 2024’e kadar erteledi.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu durumu çözüm odaklı olarak değerlendiren Avdagiç, TCMB Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan’a teşekkür etti. TCMB’nin piyasa dostu kararının reel sektörün bürokratik yükünü hafifleteceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.