Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı: Marketlerin Başlattığı Hareket Örnek Olmalı

İTO Başkanı Avdagiç, zincir marketlerin fiyat sabitleme kararını olumlu bir yönde değerlendirerek enflasyon, asgari ücret, EYT ve gelir vergisi hakkında açıklama yaptı.
İTO Başkanı: Marketlerin Başlattığı Hareket Örnek Olmalı
HABER GİRİŞ

Hükümet tarafından gelen çağrıya uyan birçok market ürün fiyatlarını sabitledi. Zincir marketlerin attığı bu adıma yönelik olumlu değerlendirmeler gelirken, yorumda bulunan bir diğer isim ise İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç oldu.

İTO Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında konuşan Başkan Avdagiç, marketin enflasyonla mücadele kapsamında başlattığı hareketin tüm sektörlere örnek olması gerektiğini söyledi.

“Marketlerin Aldığı Bu Karar Son Derece Değerli”

Zincir marketlerin birbiri ardına birçok üründe fiyatlarını dondurmaya gitmesinin son derece değerli olduğunu kaydetti. Enflasyona karşı yapılan bu mücadelenin kalıcı kılınmasını temenni ettiklerini aktardı.

Avdagiç, bu hareketle tüm kesimlerde yüksek enflasyon beklentisinin kırılmasını ve bozulan fiyatlama davranışlarının ortadan kaldırılmasını temenni ettiklerini bildirdi.

“Enflasyon Tek Haneli Seviyeye Düşecek”

Aralık 2022’ye ilişkin enflasyon oranına değinen Avdagiç, tüketici fiyatlarında düşüş kaydedildiğini söyledi. Bu kırılma ile enflasyonun kalıcı tek haneli seviyeye düşeceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

İTO Başkanı Avdagiç, söz konusu enflasyonla mücadelede kamunun da yapacağı şeyler olduğuna değindi. “Kamunun da yönetilen ve yönlendirilen fiyatlar üzerinden bütçe olanakları ölçüsünde fiyat artışlarından kaçınarak fedakarlık göstereceğine inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bununla birlikte yılın ilk yarısını yüzde 35-40, ikinci yarısını ise yüzde 20’nin altında bir enflasyonla kapatma şansının yakalanacağını kaydetti.

Asgari ücret ve EYT’de yapılan son düzenlemeler hakkında konuşan Avdagiç, sorunların çözülmesini iş barışı ve toplumsal refahın tesisi bakımından önemli adımlar olarak gördüklerini aktardı. EYT düzenlemesinde işverenlere KGF desteğinin verilmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Avdagiç, gelir vergisi diliminde güncellemenin olması gerektiğini söyledi. Bu güncelleme ile son 6-7 yıldır yaşanan kayıpları giderilmesi gerektiğini aktardı.

Bu gelişmelerin öncesinde Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği’nden (TÜRES) enflasyonla mücadele kapsamında restoran ve lokantalara fiyat sabitleme çağrısında bulundu. İşletme kapılarına menülerin asılması gerektiğini aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.