Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRES Restoran ve Lokantalara Fiyat Sabitleme Çağrısı Yaptı

TÜRES Genel Başkanı Bingöl, enflasyonla mücadele kapsamında birlik olarak mücadele edilmesi gerektiğini savundu. Açıklamanın detayları haberde;
TÜRES Restoran ve Lokantalara Fiyat Sabitleme Çağrısı Yaptı
HABER GİRİŞ

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bingöl, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin detaylandırdığı Kredi Garanti Fonu (KGF) paketlerine teşekkür etti.

Son dönemde birçok emtia ve girdi fiyatlarında gerileme yaşandığına işaret eden Bingöl, dolardaki hareketliliğin de durulduğunu söyledi. Bingöl, bu sebeple tüm restoran ve lokantaların ramazan ayına kadar fiyat sabitlemesi için çağrıda bulundu.

Enflasyonla mücadelede herkesin birlik olarak elini taşın altına koyması için istek bildiren Bingöl, Nebati’nin açıkladığı KGF’nin reel sektör için çok önemli olduğunu vurguladı.

Sektörler Enflasyonla Mücadeleyi Kampanyalarla Desteklemeli

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi sonucunda ortaya çıkacak kıdem tazminatı yüküne kredi tahsis edilmesini için yetkililerle görüşerek talepte bulunulduğunu bildirdi. Taleplerinin üzerine KGF desteğinin sunulduğunu, paket ile işverenlerin yükünün hafifleyeceğini belirtti.

Zincir ve yerel marketlerin fiyat sabitleme ile indirim kampanyalarını anımsatan Bingöl, diğer sektörler de enflasyonla mücadele kapsamında kampanyalarla destek vermesi gerektiğini iletti.

GCM Yatırım Banner

Akaryakıt fiyatlarının düştüğünü, elektriğe bir zam gelmeyeceğinin açıklandığını hatırlatan Bingöl, tüm restoran ve lokantaların ramazan ayına kadar fiyat sabitlemesi için çağrısını yineledi.

Ramazan ayının başlamasına yaklaşık 2,5 ay kaldığına işaret ederek, bu süreçte fiyatların artışlarının durdurulmasının tüketicilere yönelik önemli bir destek olacağına dikkat çekti.

Tüketiciler Fiyat Artışlarından Şikayetçi

Orta gelirlilere hitap eden restoran ve lokantalarda son zamanlarda tüketicilerin sürpriz fiyatlarla karşılaştığını bildirerek, tüketicilerden fiyat artışlarına dair şikayetler aldıklarının altını çizdi.

Lüks restoran müşterilerinin zaten yüksek fiyatların farkında olduğunu söyleyen Bingöl, ancak orta gelirliye yönelik işletmelerde bile fahiş ve haksız fiyatlamaların yaşandığını açıkladı. Müşterilerin bu konuda dikkatli olmaları için uyarıda bulundu.

Müşterilerin yüksek ve sürpriz fiyatlarla karşılaşmamaları için işletmelere de çağrıda bulunan Bingöl, işletmelerin kapılarına menüleri asmalarını istedi.

Bu konuda girişimlerde de bulunulacağını belirterek, menülerin asılmasının gelen müşterilerin oturmadan fiyatları inceleyerek beklenmedik bir hesapla karşılaşmasını önleyeceğini savundu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın