Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı: Kredi Maliyetlerindeki Artış Piyasanın İşlevini Bozdu

İTO Başkanı Avdagiç, kredi maliyetlerinin pahalı hale geldiğini söyleyerek piyasanın işlevinin bozulduğunu belirtti. Detaylar haberde...
İTO Başkanı: Kredi Maliyetlerindeki Artış Piyasanın İşlevini Bozdu
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye ekonomisine yönelik önemli açıklamalarda bulunarak enflasyon ve kredi maliyetleri konusuna değindi.

Başkan Avdagiç, bazı bankaların faizlerdeki artışa ilave olarak ticari kredilerde komisyon, vadesiz mevduat tutma şartı gibi dolaylı maliyetlerle krediyi anons edilenden daha pahalı hale getirdiğini söyledi.

Bunların piyasanın işleyişini bozduğunu, bu türden suiistimallere fırsat verilmemesi ve hızla caydırıcı tedbirlere başvurulması gerektiğini aktardı.

Avdagiç, hükümetin enflasyonla mücadele öne alarak ihracat ve üretimi destekleyen yaklaşımının, reel sektörün beklentileri ile örtüştüğünü bildirdi. Bunun yanında finansman sorunun değinen İTO Başkanı Avdagiç, arzu edilen nokta olunmadığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 1,5-2 ay içinde finansmana erişim konusunda önemli, olumlu somut adımlar atılacağıyla ilgili verdiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ülke olarak enflasyonla mücadeleyi topyekün şekilde sürdürmek gerektiğini bildirdi. Yeni ekonomi yönetiminin verdiği mesajların ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyonla mücadeleye yönelik sergilediği kararlılığın finans çevrelerinde karşılık bulduğunu bildirdi.

İTO Başkanı bu konuların yanında gıda enflasyonu hakkında konuştu. Dünyanın 10 büyük tarım üreticisinden biri olan Türkiye’nin bu seviyedeki gıda enflasyonunu hak etmediğini söyledi. İTO’nun Temmuz’da gıda enflasyonunu yüzde 8, 61 olarak ölçtüğünü ifade etti.

Bu gelişmelerin öncesinde İTO Başkanı Avdagiç döviz kurlarına yönelik açıklamada bulunmuştu. Döviz kurlarının bir geçiş dönemi sonrası, kısa süre içinde dengeye geleceğini öngördüklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.