Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı Avdagiç’ten Döviz Açıklaması: Dengeye Gelecek

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, geçiş dönemi sonrası döviz kurlarının gelmesini beklediklerini söyledi.
İTO Başkanı Avdagiç’ten Döviz Açıklaması: Dengeye Gelecek
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, döviz kurlarının bir geçiş dönemi sonrası, kısa süre içinde dengeye geleceğini öngördüklerini söyledi. Avdagiç, bu geçiş döneminde fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın hızla ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Üreticinin, bugün sattığı ürünü, yarın hangi fiyattan yerine koyacağını ya da 3 ay sonra alacağı ham maddeyi hangi kur seviyesinden temin edeceğini bilmesinin, enflasyon beklentilerinin kırılması ve beklenti enflasyonunun önlenmesi adına büyük önem taşıdığını söyledi.

Avdagiç, yeni kalkınma hikayesinin ana temasının faiz artışı ve yeni denge arayışı şeklinde özetlenebileceğini, bu çerçevede Merkez Bankası’nın makro ihtiyati tedbirlerde sadeleştirmeye gideceği açıklamasını önemsediklerini söyledi.

Haziran ayının son haftası itibarıyla özel bankaların ticari kredilerinde yıllık bazda küçülme yaşandığını ve yapılacak düzenlemelerle, özel sektörün yeniden uygun koşullarla finansmana erişmesinin önündeki engellerin hızla kaldırılabileceği ve ekonominin yeniden potansiyel büyüme seviyesini yakalayabileceğini sözlerine ekledi.

Avdagiç, yüzden politika faizi seviyesinin, üretim ve ticarete yönelik bir dizi tedbirle desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Merkez Bankası’nın kararlarının ‘ortaya konulacak öngörülebilir, kolay anlaşılır ve eşgüdümlü bir politika seti’ ile desteklenmesini ve böylece reel sektörün önünün açılmasını talep etmekteyiz.” diye konuştu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.