Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı Elektrik ve Doğal Gaz İndirimini Yorumladı

Şekib Avdagiç, sanayi elektriğindeki ve sanayide kullanılan doğalgazda yapılan indirimin, enflasyona ve ihracata pozitif yansıyacağını açıkladı. İşte detaylar;
İTO Başkanı Elektrik ve Doğal Gaz İndirimini Yorumladı
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç bugün resmi Twitter hesabından, sanayinin önemli iki girdisindeki elektrik ve doğal gaz indirimini değerlendirdi. Avdagiç, yeni yıla sanayi elektriği ve doğal gaz indirimi ile girildiğini bu indirimin enflasyon ve ihracata katkı sağlayacağını savundu.

İTO Başkanı paylaşımında, sanayide kullanılan doğal gaza yüzde 13,10 ile yüzde 25,11 arasında indirim yapıldığını belirterek bu durumun enflasyona ve ihracata pozitif yansıyacağını kaydetti.

Türkiye’nin İhracatı İvme Kazanacak

Türkiye’nin ihracatının Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere 2023’ün ilk yarısından itibaren ivmeleneceğini ileri sürdü. Bu durumun büyümeye daha güçlü bir katkı vereceğine dikkat çekti.

Enerji alanında uygulanan söz konusu indirimin çok değerli olduğuna işaret eden Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasının çağrısına kulak verdiğinin altını çizdi.

Sosyal medyasından yaptığı açıklamada Erdoğan’a teşekkür eden Avdagiç, hükümete de teşekkürünü iletti.

GCM Yatırım Banner

Sanayi Grubunda Yapılan İndirimler

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) bugün resmi internet sitesinde Ocak ayı tarife tablosunu açıklayarak elektrik üretim amaçlı doğal gaz tarifesi için indirim bildirmişti.

Doğal gaz fiyatında 1000 metreküpteki indirim yüzde 12,73 olmuştu. Söz konusu indirimle birlikte 1000 metreküp doğal fiyatı ise 18 bin liraya çekilmişti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ise 30 Aralık 2022’de sanayi abone grubunun elektrik kullanımında indirim yapılacağını açıklamıştı.

Kurum yılın son toplantısında tarifeleri yeniden belirleyerek serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 4 bin 800 TL/MWh’den 4 bin 200 TL/MWh’ye düşürmüştü.

Elektrik tavan fiyatındaki düşüşün ardından Yılmaz, sanayi abone grubundaki indirimin yüzde 16 oranında olacağını vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.