Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı: Beklentimiz Ani Kur Şoklarından Bir An Evvel Sıyrılmak

İTO Başkanı, döviz kurundaki yükseliş hakkında konuşarak, piyasanın beklentisinin ani kur şoklarından bir an evvel sıyrılmak olduğunu kaydetti. Detaylar haberde...
İTO Başkanı: Beklentimiz Ani Kur Şoklarından Bir An Evvel Sıyrılmak
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, dün asgari ücretin TL bazında güncellenmesi gerektiğini söylemesinden sonra bugün Ekonomi Eylem Planı ve döviz kuru değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, İTO’nun Haziran ayı Meclis toplantısında iş dünyasının yeni hükümetten beklentileri hakkında konuşarak, “Temennimiz ve beklentimiz, ekonomi politikalarının tam bir bütünlük içinde, tutarlı ve kararlı programlarla hayata geçirilmesidir.” dedi.

Yeni finansal ekonomi politikalarının, reel sektör yani üretim-istihdam-ihracat odaklı büyüme ve kalkınma dinamikleriyle eşgüdümü olmasının en az fiyat istikrarı kadar önemli olduğunu kaydetti.

“Beklentimiz Ani Kur Şoklarından Bir An Evvel Sıyrılmak”

Döviz kurundaki yaşanan ciddi artışa dikkat çeken İTO Başkanı Avdagiç, “ Reel sektör olarak arzumuz piyasanın ani kur şoklarından bir an evvel sıyrılması yönünde. Önümüzdeki süreç için tahmin edilebilir, tutarlı, enflasyona paralel fiyat hareketlerinin yaşanmasını bekliyoruz.” dedi.

Kura yönelik ikinci beklentinin ise yüksek boyutlara ulaşan kur makaslarıyla karşılaşmama olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ticarette iyi komşuluk ilişkilerinin önemli olduğunu kaydeden Avdagiç, “Gelişen koşullar paralelinde Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesine yönelik taleplerimizi daha yüksek sesle dile getirmeliyiz.” diyerek konuştu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın