Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı: Asgari Ücret Türk Lirası Bazında Güncellenmeli

Asgari ücret zammının konuşulduğu bugünlerde iş dünyasından yapılan açıklamalar dikkat çekiyor. İTO Başkanı Avdagiç, yabancı para birimiyle yapılacak bir ücret güncellenmesinin son derece sakıncalı olduğunu söyledi.
İTO Başkanı: Asgari Ücret Türk Lirası Bazında Güncellenmeli
HABER GİRİŞ

Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak zam ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda çalışmalar başlamışken konuya yönelik değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Ücretin 500 dolar olmasında durumunda sanayinin bunu kaldıramayacağını söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe sonrasında bir açıklamada İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’den geldi.

BloombergHT’ye katılan İTO Başkanı Avdagiç, asgari ücrette 7. ayın başında yapılacak olan güncellemenin ilk 6 aylık TÜFE esas alınarak yapılmasının makul olacağını söyledi.

“Asgari Ücret Türk Lirası Bazında Güncellenmeli”

Avdagiç, mutlaka vergi dilimlerinin de gözden geçirilmesi ve çalışanlar üzerinde ilave vergi yükü oluşmaması gerektiğini vurguladı. Asgari ücrette yapılacak düzenleme ile mutlaka vergi dilimlerinin ücret artışına paralel bir şekilde güncellenmesi gerektiğini aktardı.

Asgari ücretin Türk Lirası bazında güncellenmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’deki istatistikler, rakamlar dikkate alınarak bu yeni rakam oluşturulması gerektiğini kaydetti.

İTO Başkanı Avdagiç, yabancı para birimine bağlı olarak bir asgari ücret güncellenmesinin son derece sakıncalı olduğunu ve kesinlikle doğru olmadığını düşündüğünü vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Kurun Makul Bir Dengeye Oturtulması Gerekiyor”

Bunun yanında kurdaki artış hakkında konuşa Avdagiç, kurun makul bir dengeye oturtulması gerektiğini söyledi. İhracatın daha hızlı ve etkin bir şekilde yukarı çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Kurdaki düzeltme ve finansmana erişimde sağlanacak ilave tedbirler ile ihracatta hızlı bir artış sürecine girileceğini bildirdi. Ayrıca ülkenin hızlıca tekrar yatırım süreçlerinde gaza basması gerektiğini ifade etti.

Türkiye 160 ülkeden daha fazla ülkeye ihracat yapıyor. Kurdaki düzelme ile ülkede yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde hızlı bir ihracat artışı beklediğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın