Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Açıkladı! İstanbul’un Zam Şampiyonu Belli Oldu

İTO, Kasım ayında İstanbul'da fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı. Detaylar haberde...
İTO Açıkladı! İstanbul’un Zam Şampiyonu Belli Oldu
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, Kasım’da İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarını açıkladı.

Rapora göre İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 135’inin perakende fiyatı arttı. 21 ürünün fiyatı düşerken 86 ürünün fiyatı değişmedi.

Söz konusu dönemde erkek giyim harcamaları alt grubunda yer alan palto fiyatı en fazla artan ürün oldu. Fiyatı yüzde 36,44 oranında arttı.

Bunun dışında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan üzümde yüzde 31,43’lük artış yaşandı. Çikolata fiyatı yüzde 20,48’lik, erkek giyim harcamaları alt grubundan pardesü fiyatında yüzde 20,08 ‘lik artış yaşandı.

Bunun aksine pırasa fiyatı yüzde 15,18 geriledi. Fiyatı en fazla azalan ürün oldu. Sonrasında yüzde 13,67 ile maydanoz, yüzde 12,56 ile kıvırcık salata, yüzde 11,96 ile limon, yüzde 11,09 ile ıspanak ve yüzde 8,61 ile lahana geldi.

GCM Yatırım Banner

İTO dün, İstanbul enflasyonunu açıkladı. İTO tarafından açıklanan son verilere göre İstanbul ücretliler geçinme indeksi aylık bazda yüzde 3,79, yıllık bazda ise yüzde 73,89 arttı. Bir önceki yıl sonuna göre yüzde 68,93 arttı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın