Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalyan Ateşi Avrupa Piyasalarında Geri Çekilmelere Sebep Oluyor

Avrupa piyasalarında satıcılı günlerin kaynağı İtalya'nın ekonomik problemleri kaynak gösteriliyor. Endekslerde gerilemeler dikkat çekerken, BIST 100 alıcılı bir grafik oluşturuyor.
İtalyan Ateşi Avrupa Piyasalarında Geri Çekilmelere Sebep Oluyor
HABER GİRİŞ

Avrupa bankacılık endeksi, İtalya’nın bütçe planları üzerindeki yenilenen korkular nedeniyle %1.5’in üzerinde bir düşüş kaydederek, en kötü performans sergileyen sektörler arasına girdi. FTSE MIB endeksi devlet tahvillerinde izlenen getirilerin yükselmesiyle %2.3’ün üzerinde seyredildi.

AB hafta sonu yenilediği açıklamasında İtalya’nın bütçe planları konusundaki endişelerini yenildi. Roma’nın planlarının ülkenin bu yaz başlarında yapmasını planladığı hedefleri ihlal ettiği yorumlandı. Buna karşılık olarak İtalya, mevcut harcama planlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini açıkladı. 

Çin ABD gerilimi artarak devam ederken, Avrupa Piyasalarında İtalyan endişesi artıyor.

Bankacılık Hisselerinde Düşüş SürüyorGelişmelerini yakından izlediğimiz ülkenin bankacılık sektöründe kırılgan yapının bir baskı yarattığını gözlemledik. Unicredit, Ubi Banca ve Banco BPM Pazartesi günü %4 değer kaybı kaydetti.Diğer taraftan Norveçli Norsk Hydro firmasının Alunorte rafinerisini yeniden yarı kapasitede çalıştırmaya olanak sağlamak için aldığı iznin ardından ilgili şirket hisseleri avrupa piyasaları bazında zirveleri kaydetti. Oslo’da listelenmekte olan hisse senedi haber akışıyla birlikte %5 primlendi.

Küresel iki güç arasında son aylarda özellikle global piyasalara gölge düşüren Çin ABD geriliminin ortasında Asya tarafından bir gelişme kaydedildi. Çin Halk Bankası’nın, ülkedeki bankaların rezerv olarak tutması gereken nakit miktarını azaltacağını söylemesinden sonra hisse senetleri bazlı bir genişleme izlendi. 

Altın Haftayı kutlayan Çin, tatil sonrası piyasa açılışlarında nadir rastlanan bir şekilde keskin satış dalgasıyla karşılaştı. Yatırımcılar hızlı büyüyen hizmet sektörü, artan maliyet baskıları ve düşük istihdam gösteren alanlardan endişe duyduklarını belirtti. İşlerin beklenen tablolarda gerçekleşmediği günlerde işsizlik verileri son beş yılın en düşük seviyesinde %3.7’lerde izlendi. 

GCM Yatırım Banner
Gergin piyasalarda yüzler ABD pazarına çevrildi.

ABD Tahvillerindeki Yükseliş Yatırımcıyı CezbettiPiyasalarda yükselen faiz oranlarının endişe yarattığı piyasa işlemcileri bir yüzünü ABD pazarına çevirmiş durumda. ABD Merkez Bankası’nın politikalarını kademeli bir şekilde uyguladığı ve Başkan Powell tarafından bu şekilde istikrarın yakalanabileceği yönünde gelen açıklamalar güven ortamı yaratılan piyasaları daha cazip kıldı.

Borsa verilerine baktığımızda FTSE 100 endeksi 58.18 puan kayıpla 7.260,36 puandan, DAX 120,43 puan düşüşle 11.991,47 puandan ve CAC endeksi 53,43 puan gerileme ile 5.305,93 puandan işlem görmekte. Avrupa piyasalarında satışların hakim başladığı Ekim ayının ikinci haftasında ABD kanadında alıcılı piyasalar öngörülüyor. Gelişmeleri takip ettiğimiz süreçte BIST 100 endeksinde 316,14 puan primlenme ile 95.199,61 bandında grafikler oluşuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın